Kij – wetknąć (wsadzać, wsadzić, wtykać) kij w mrowisko
W tym wypracowaniu została zamieszczona lista związków frazeologicznych, które zawierają słowo 'kij’ wraz z objaśnieniami i przykładowymi zdaniami z ich użyciem.
Wetknąć/wsadzać/wsadzić/wtykać/włożyć kij w mrowisko – celowo wywołać awanturę, zamieszanie; „Jacek, aby jego rodzice zapomnieli o zaistniałej przed chwilą sytuacji, włożył kij w mrowisko i rozpętał prawdziwą wojnę między mamą a tatą na temat odpowiedniego ustawienia mebli w salonie”.
Każdy kij ma dwa końce – wszystko ma swoje dobre i złe strony, każdą sprawę można ocenić z dwóch punktów widzenia; „Zrozum, że Aleksandra może mieć inne spojrzenie na tę sprawę, bo każdy kij ma dwa końce”.
Kij komuś w oko – wykrzyknienie wyrażające negatywny stosunek do rozmówcy, mieć kogoś gdzieś; „Skoro tak sądzisz, to kij ci w oko!”.
Nie kijem go, to pałką – jeśli nie w dany sposób, to inny lub coś na jedno wychodzi; „Skoro nie chce po dobroci, to jeśli nie kijem go, to pałką, a i tak w końcu zdradzi, co zrobił”.
Nie w kij dmuchał – coś ważne, wyjątkowe, nie byle co/kto/jak (pochodzi ze staropolszczyzny, 'kij’ bł długim kielichem, który należało wypić bez zaczerpnięcia oddechu, a jeśli się to nie udawało, to za karę napój był wylewany za kołnierz); „Zdobyć prestiżowe stypendium, to nie w kij dmuchał”.
Sztywny jakby kij połknął – nienaturalnie sztywny, nadęty, zarozumiały; „Nie przepadam za nim, bo zawsze jest sztywny jakby kij połknął”.
Zawracać kijem Wisłę – wysilać się nadaremno, próbować coś robić, ale bezskutecznie; „Trochę smutno się patrzy, jak Jeremiasz próbuje zawracać kijem Wisłę”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!