🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Klapa – coś robi (zrobiło) klapę

Każdy z nas, podejmując wybrane działanie, od początku liczy na to, że uda mu się solidnie i dokładnie wykonać zadanie, a całe starannie zaplanowane przedsięwzięcie zakończy się sporym sukcesem. Abyśmy jednak mogli szczęśliwie święcić laury i zbierać pochwały za ,,dobrą robotę”, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby potem nie tłumaczyć się, dlaczego ,,wszystko nawaliło”… Zacznijmy od dokładnego zaplanowania, co właściwie chcemy zrobić. Możemy zapisać nasz cel, misję, wizję tego, jak ma wyglądać efekt naszej pracy-niby rzecz taka prosta, prozaiczna, a bardzo przydaje się w znalezieniu motywacji. Następnie opracowujemy plan działania, z uwzględnieniem wszystkich operacji i zadań, oczywiście w terminie. W końcu-przystępujemy do realizacji, pamiętając o wcześniejszych założeniach, pamiętając o systematyczności i ciążącej na nas odpowiedzialności za solidne wypełnienie obowiązku. Zasady te dotyczą praktycznie każdej dziedziny naszego życia, od wykonania szkolnego projektu po zorganizowanie dużego przyjęcia rodzinnego. Obecnie nastały takie czasy, że trudno cokolwiek dobrze zaplanować, w dobie obostrzeń bardzo trudno o możliwość zorganizowania jakiegoś wydarzenia, spotkania czy imprezy. Nie mniej jednak umiejętności planistyczne i organizacyjne bardzo przydają się nawet w codziennym życiu-przecież tu także musimy zrobić zakupy, posprzątać dom na święta, wyjść z psem na spacer, pomóc rodzeństwu, a jak wiadomo, czas jest na wagę złota i czasami ciężko jest go mądrze zagospodarować. Przestrzegajmy tych zasad, aby uniknąć porażki i przykrego niepowodzenia. Jeżeli chcemy powiedzieć, że nasze działanie zakończyło się niepowodzeniem, fiaskiem, przykrą porażką, mówimy, że coś zrobiło klapę.
Klapa jest to zamknięcie paki lub opakowania, w kontekście klapki mówimy o zamknięciu laptopa lub telefonu. Zamknąć klapę oznacza, że definitywnie coś zamykamy, kończymy, niestety- z niepowodzeniem.Przykłady w zdaniach:
-Chciałam przyrządzić zupę pomidorową, ale moje działania zakończyły się kompletną klapą-spaliłam garnek…
-Impreza urodzinowa wujka to będzie totalna klapa! Tort się rozpuścił, prezent zepsuł, co my mu teraz powiemy?
-Moja młodsza siostra postanowiła, że sama zajmie się szkolnym projektem o ekologii. Jej działania zrobiły kompletną klapę, a ona musi się teraz wytłumaczyć ze swojej porażki.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!