Klapy – mieć klapy (klapki) na oczach
Dorośli są naprawdę dziwni. Muszę się zgodzić z Małym Księciem, że zachowują się nieracjonalnie. Zupełnie jakby mieli klapki na oczach. Nic tylko liczą pieniądze, gromadzą i znów przeliczają, albo notują jak geograf i nie widzą szerokiego znaczenia tego, co robią. A przykład pijaka? Jak można nie widzieć, że się jest w błędnym kole nałogu i wstydzić się, że się pije i pić, bo się wstydzi tego, że pije?
Takie zachowanie ludzi, w którym nie dostrzegają całej sytuacji, a koncentrują się tylko na jego wycinku rzeczywistości, gdzie człowiek jest tak zaślepiony i skupia się na drobiazgu uważając to za coś najważniejszego na świecie – określamy, że ktoś „ma klapki na oczach”. Takie zawężone postrzeganie rzeczywistości jest bardzo kłopotliwe i powoduje wiele błędnych przekonań o świecie i o sobie. Zupełnie jak bohaterowie, których odwiedzał Mały Książę. Czy osoby z „klapkami na oczach” zdają sobie sprawę ze swojego ograniczenia i tego, że można patrzeć szerzej i jest wiele innych punktów widzenia? Myślę, że nie. Dopiero wiedza o błędach w myśleniu, może nam pomóc.
Pochodzenia tego związku frazeologicznego należy szukać w życiu codziennym. Kiedyś jedynym środkiem komunikacyjnym, który umożliwiał ludziom przemieszczanie się były dorożki. Konie, które pracowały mogły się bać, tego co widzą, dlatego wymyślono takie osłony, które uniemożliwiają widzenie tego, co z boku. Dzięki taki klapkom koń mógł widzieć tylko to, co z przodu i nie płoszyć się.
Przykłady użycia związków frazeologicznych w zdaniu:
Niektórzy politycy mają klapki na oczach, nie widzą, co się wokół nich dzieje, a raczej udają, że nie widzą.
Czy macie klapki na oczach?
Świat jest cudem, przestań nosić klapki na oczach.
Trzeba patrzeć szeroko, bo ludzie o szerokich horyzontach mają dużo lepsze stosunki między ludźmi i widzą świat taki, jaki jest. Nie skupiają się na złych rzeczach i są szczęśliwsi. Nie miejmy klapek na oczach!
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!