Klasa – mieć (pokazać) klasę
Co oznacza frazeologizm „mieć klasę”? Może się wydawać, że chodzi tylko o salę w szkole podstawowej czy liceum. I rzeczywiście, nie jest to błędne, ale wtedy nie jest to również związek frazeologiczny. Jeśli powiemy np. Mam klasę naprzeciwko sekretariatu, to oczywiście samo użycie tych dwóch słów jest w porządku. Jednak jeśli chodzi o samą definicję w związku frazeologicznym, to wiadomo, że nazwa ma znaczenie przenośne. W takim razie co oznacza frazeologizm „mieć klasę”? Jak poprawnie używać go w zdaniu?
Krótko o frazeologizmach
Czym właściwie one są? Mogą pełnić funkcje wyrazu bliskoznacznego w przenośnym znaczeniu, czy urozmaicać rozmowę. Jeśli chodzi o ich pochodzenie, to jedne uznaje się za związane z mitologią lub biblią, a drugie go nie mają i współcześnie zostały wymyślone. Zazwyczaj mają trafną nazwę, taką, dzięki której jesteśmy porównać normalne znaczenie właśnie do niej. Nie są trudne do zapamiętania, a znajomość frazeologizmów naprawdę potrafi uprościć pewne rzeczy.
Mieć klasę- znaczenie
A więc, co mamy na myśli mówiąc o klasie drugiej osoby? Związek frazeologiczny „mieć klasę” to inaczej bycie dobrze wychowanym, znającym zasady etykiety i grzeczności. Krótko mówiąc, słowo „klasa” w swoim drugim znaczeniu określa kulturalność i elegancję.
Poprawne użycie związku frazeologicznego „mieć klasę”
Nieraz zdarzają się przypadki, w których związek frazeologiczny został źle użyty. Może być to spowodowane brakiem informacji na temat frazeologizmu lub też niepoznaniem jego poprawnej definicji. Oto kilka przykładów, w których związek frazeologiczny „mieć klasę” został prawidłowo użyty:
Nigdy nie mogę się na nią napatrzeć, ma klasę i wygląda pięknie.
Biorąc udział w ważnych uroczystościach powinno się mieć klasę.
Uważam, że jestem osobą, która ma klasę.
Ona jest cudowna, ma tyle klasy i to nie byle jakiej.
Nie rozumiem, dlaczego to ja zostałam wybrana, nie umiem się zbyt ładnie ubierać i nie mam klasy.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!