Kłębek – dojść (dotrzeć, iść) po nitce do kłębka
Znaczenie związku frazeologicznegoZwiązek frazeologiczny „dojść po nitce do kłębka” oznacza przyjęcie określonej postawy, w której należy posługiwać się właściwymi przesłankami, przyjąć pewien trop lub zauważać ślady, którymi powinniśmy podążać. Można to rozumieć w sensie dosłownym lub przenośnym. Często zdarza się, że błądzimy i nie zauważamy rozwiązania. Dochodzenie po nitce do kłębka oznacza powolny proces, który nas zbliża do rozwiązania. Chodzi zatem o tę szczególną umiejętność człowieka, polegającą na dochodzeniu do pewnej uniwersalnej prawdy. W niektórych przypadkach frazeologizm może oznaczać także rozwiązanie jakiejś zagadki i odkrycie tajemnicy na drodze dedukcji, czyli logicznego rozumowania, w czym mistrzem był detektyw Sherlock Holmes.
Niektóre osoby mają problemy z pisownią tego wyrażenia – nie wiedzą, jakiego czasownika użyć. Można powiedzieć „dojść”, ale też „dotrzeć” czy „iść”. Użycie czasownika powinno być podyktowane kontekstem całej wypowiedzi.
Pochodzenie związku frazeologicznegoZwiązek frazeologiczny ma swoje źródło w mitologii. Pochodzi z mitu o Tezeuszu i Ariadnie. Tezeusz musiał zmierzyć się z Minotaurem w labiryncie na wyspie Krecie. Labirynt to budowla stworzona przez Dedala – cechowało ją to, że miała skomplikowane i kręte korytarze, w związku z czym łatwo można się było zgubić. Nawet najdzielniejsi nie potrafili wyjść z labiryntu. Gdy Tezeusz już miał wejść do budowli, Ariadna – córka króla Krety – poprosiła Dedala, by pomógł jej w uratowaniu mężczyzny. Budowniczy wpadł na pomysł, by rozwinąć włóczkę po całym labiryncie. Śmiałek miał iść po nitce do kłębka – czyli do wyjścia. Tezeusz zabił potwora (Minotaura) i uciekł z Ariadną do Aten, skąd pochodził. Niestety, gdy zatrzymał się z Ariadną na wyspie Naksos, kobietę porwał Dionizos. Gdy główny bohater dopłynął do Aten, zapomniał zmienić kolor żagli, więc jego ojciec pomyślał, że syn nie żyje. Z tego powodu rzucił się do Morza Egejskiego.Przykłady z użyciem tego związku frazeologicznego
a) Policjanci, łącząc tropy, doszli po nitce do kłębka i poznali już rozwiązanie zagadki.
b) Czuł się wtedy trochę jak detektyw idący po nitce do kłębka – z drobnych przesłanek wyciągał kolejne, a w końcu dotarł do prawdy i rozwiązał zadanie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!