Kłódka – trzymać gębę (usta, buzię) na kłódkę
Są tematy, których się unika. Są tematy niewygodne dla poszczególnych osób lub zgrupowań. Są też takie, o których można mówić bez końca. Na przykład zachowania – odpowiednie i nieodpowiednie. Z pewnością jakieś zachowania są powtarzane przez wszystkich lub prawie wszystkich mieszkańców naszego Niektóre z nich wrastają w człowieka od razu po urodzeniu. Intuicyjnie wykonujemy jakieś czynności. Witając się, powiemy: „Cześć!” albo: „Dzień dobry!”, a nie „Lubię aktywnie spędzać czas.”, prawda? O zachowaniach często mówią nam związki frazeologiczne, a tu przedstawię jeden z nich – „trzymać usta na kłódkę”. Można też powiedzieć „trzymać gębę na kłódkę” lub „trzymać buzię na kłódkę”. Buzia, czyli w tym wypadku usta, to narząd mowy. Kłódka to metalowe urządzenie uniemożliwiające otworzenie lub dostanie się do czegoś. Dlatego też cały ten związek frazeologiczny oznacza: „zachowywać się cicho, nic nie mówić, nie wyjawiać żadnych informacji, nie podejmować rozmowy”. Tego przysłowia używamy, kiedy ktoś nie chce nam lub innej osobie nic powiedzieć i w podobnych sytuacjach. Frazeologizmem o podobnym znaczeniu będzie „nie pisnąć słowa”.
Przykłady zdań z zastosowaniem powiedzenia „trzymać buzię na kłódkę”:
1. Szymon Winrych, główny bohater noweli „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” ma szanse na uratowanie się od śmierci, ale trzymając usta na kłódkę i nie wyjawiając informacji potrzebnych ułanom, ginie z ich rąk.
2. Niektóre dzieci nie potrafią trzymać buzi na kłódkę i wyjawiają wszystkie sekrety, np. o przyjęciu-niespodziance dla mamy.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!