Kocia – żyć z kimś na kocią łapę
Jeśli mówimy, że ktoś żyje z inną osobą na kocią łapę to najczęściej mamy na myśli brak ślubu (kościelnego lub cywilnego) i legalizacji ich relacji. Jest to potoczne określenie nieformalnego związku, gdzie dwójka zakochanych mieszka wspólnie i razem prowadzą gospodarstwo domowe. Taki związek charakteryzuje się brakiem ustatkowania, jest niestabilny, niezobowiązujący i w każdym momencie może się zakończyć. Głównie wśród starszych osób funkcjonuje stwierdzenie, że taki typ relacji jest gorszący, niemoralny i niezgodny z naukami religijnymi. Współcześnie „związek na kocią łapę” jest bardzo popularny i spotyka się z coraz większą akceptacją. Coś takiego nazywamy oficjalnie związkiem partnerskim.
Przykładowe zdania z zastosowaniem tego związku frazeologicznego:
1. Kasia i Tomek żyją na kocią łapę. Nie chcą brać ślubu i dobrze im żyje się tak jak obecnie.
2. Moja kuzynka od pięciu lat żyje ze swoim chłopakiem na kocią łapę. Babcia tego nie akceptuje i bardzo nalega na to, by w końcu wzięli ślub.
3. Karolina żyje z Bartkiem na kocią łapę. Mieszkają wspólnie i planują razem przyszłość, lecz nie planują legalizacji ich relacji, bo uważają, że jest to zbędne.
4. Wiktor i Marcelina żyją na kocią łapę już cztery lata. Nie planują ślubu, choć już się zaręczyli i mieszkają wspólnie.
5. Moim zdaniem życie na kocią łapę nie jest czymś złym i niemoralnym. Myślę, że dobrze jest mieszkać z partnerem przed ślubem, by zorientować się, czy jest to na pewno człowiek, z którym chcemy spędzić resztę życia.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!