🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kolana – rzucić (rzucać, powalać) na kolana

Związek frazeologiczny „rzucać na kolana” bądź „powalać na kolana” ma dwa znaczenia.
Może oznaczać sytuację, gdy pokona się (bądź zwycięży) kogoś/ odniesie zwycięstwo.
Drugim znaczeniem jest wprawienie kogoś w zachwyt, wzbudzenie w kimś podziwu bądź wywarcie na nim piorunującego wrażenia.
Synonimy dla tego związku frazeologicznego to m.in.: zachwycić, pokonać, rozgromić, zmiażdżyć, załatwić, zwyciężyć, zatriumfować, olśnić, urzec albo wywołać fascynację.

Przykłady:
1. Pisarz bestsellerów rzucił na kolana innych autorów swoją nową powieścią.- wersja bez związku:
Pisarz bestsellerów zdecydowanie pokonał innych autorów swoją nową powieścią. (Przykład do znaczenia „pokonać”).

2. Ogrom wydarzenia urodzinowego zorganizowanego na osiemnaste urodziny przyjaciela powalił Adama na kolana.- Wersja bez związku frazeologicznego:
Ogrom wydarzenia urodzinowego zorganizowane na osiemnaste urodziny przyjaciela zachwycił Adama. (Przykład do znaczenia „wywrzeć piorunujące wrażenie”.

3. Gdy Agnieszka pojawiła się w nowej kreacji na studniówce, powaliła wszystkie koleżanki na kolana.- wersja bez związku frazeologicznego:
Gdy Agnieszka pojawiła się w nowej kreacji na studniówce, wzbudziła wielki podziw wśród koleżanek. (Przykład do znaczenia „wzbudzić podziw/ wielki podziw).

4. Po zaprezentowaniu swojego nowego wynalazku komisji konkursowej, Antoni rzucił całą konkurencję na kolana.- wersja bez związku:
Po zaprezentowaniu swojego nowego wynalazku komisji konkursowej, było pewne, że Antoni pokonał całą konkurencję. (Przykład do znaczenia „pokonać, rozgromić”).

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!