🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kołki – ciosać komuś kołki na głowie

Omawiany przeze mnie zwrot „kołki – ciosać komuś kołki na głowie” to związek frazeologiczny. Każdy związek frazeologiczny jest stałym zwrotem, który w praktyce językowej, czyli w języku poetyckim oraz w mowie potocznej, posiada pewien sens przenośny. Mianowicie wyrazy tworzące związek frazeologiczny łącznie oznaczają co innego, niż występując oddzielnie.
Wyraz „kołek” to zwykle twardy kawałek drzewa. W znaczeniu dosłownym zwrot „ciosać komuś kołki na głowie” zrozumielibyśmy jako uderzanie kogoś w głowę kołkami. Aczkolwiek w związku z tym, że jest to frazeologizm to jego znaczenie jest przenośne i oznacza:
– męczyć kogoś ciągłymi wymówkami
– ciągle, uparcie nakłaniać kogoś do wykonania jakiejś rzeczy
– dręczyć kogoś żądaniami
itp.
W celu lepszego zrozumienia znaczenia omawianego przeze mnie związku frazeologicznego poniżej przedstawię poprawne użycie niniejszego w kontekście zdań.
1. Ja już nie wiem jak mam z Tobą rozmawiać. Ty ciągle ciosasz mi kołki na głowie.
2. Przestań w końcu mnie zadręczać i ciosać mi kołki na głowie i tak nie kupię Ci nowego auta.
3. Wytrząsa się Katarzyna nad Tadeuszem i kołki mu ciosa na głowie, bo chłop znowu w domu nic nie chce pomóc tylko leży i ogląda telewizor.
Na podstawie powyższych zdań można wysnuć wnioski, że osoba, która te kołki ciosa czuje złość, wrogość lub rości sobie jakieś pretensje do osoby, której te kołki są ciosane.
Warto zapamiętać poprawne zastosowanie zwrotu „ciosać komuś kołki na głowie”, gdyż jest on powszechnie używanym w literaturze oraz w języku potocznym.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!