Koło – błędne koło
– Błędne koło – oznacza najczęściej sytuację, z której nie ma wyjścia lub coś, co jest wzajemnie uwarunkowane. Przykład zastosowania: „Spytam się mamy, to ona powie, żebym spytał się taty. Spytam się taty, to powie, żebym spytał się mamy. Taki błędne koło.”
– Chodzić koło swoich spraw – mówi się tak o sytuacji, w której należy załatwić swoje sprawy lub interesy. Przykład użycia: „Muszę w końcu jutro chodzić koło swoich spraw. Innego dnia tego nie załatwię.”
– Chodzić koło kogoś na palcach-oznacza obchodzenie się z kimś bardzo delikatnie, troskliwie, na paluszkach. Przykład użycia: „Odkąd Michał stracił pracę muszę chodzić koło niego na palcach. Jeden nieprzemyślany ruch czy komentarz i jest awantura. Taki jest teraz nerwowy”
– Koło fortuny – mówi się tak o zmienności, czy przewrotności losu. Przykład wystąpienia: „Życie to ciągłe koło fortuny. Nigdy się nie wie, czy akurat los się uśmiechnie czy poskąpi radości.”
– Koło się zamyka – mówi się tak o sytuacji bez wyjścia. Przykład zastosowania: „Antoś bardzo często choruje. Proszę go, żeby ubierał się na dwór ciepło, ale on wie lepiej i wychodzi rozgogolony. Wyziębia się i znów choruje. I tak koło się zamyka.”
– Piąte koło u wozu – oznacza coś lub kogoś niepotrzebnego w danej sytuacji. Przykład wystąpienia: „Anka wzięła mnie ze sobą na spotkanie. Miał być jej chłopak i jego kolega, ale się rozchorował. I teraz czuję się przy nich jak piąte koło u wozu.”
– Robi się miękko koło serca – mówi się tak, gdy coś kogoś wzrusza, czy rozczula. Przykład: „Gdy mój synek pierwszy raz powiedział mama zrobiło mi się miękko koło serca.”
– W koło Macieju – oznacza ciągle to samo, na okrągło. Przykład zastosowania: „Mój sąsiad już od tygodnia puszcza w koło Macieju tę samą piosenkę na cały regulator. Już mam jej dosyć i chyba całe osiedle też.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!