Koniec – być (znajdować się, znaleźć się) na szarym końcu
– Być na szarym końcu – być ostatnim, na ostatniej pozycji. Przykład zastosowania: „Mam, więcej nie będę brał udziały w biegach przełajowych. Byłem na szarym końcu.”, „Tato, a byłeś kiedyś na szarym końcu w jakimś konkursie?”, „Drogie dzieci, pamiętajcie, nawet jeżeli będziecie na samym końcu to nic, liczy się wasz udział w tym biegu charytatywnym.”
– Wiązać koniec z końcem – oznacza bardzo skromne życie, utrzymywanie się z trudem. Przykład wystąpienia: „Z mojej niewielkiej wypłaty ledwo wiążę koniec z końcem, a co tu jeszcze myśleć o dzieciach.”, „Chyba muszę pomyśleć o zmianie pracy na lepszą. Z obecnej wypłaty ledwo wiążę koniec z końcem.”
– Widzieć tylko koniec własnego nosa – oznacza troskę jedynie o samego siebie, bycie osobą egoistyczną. Przykład użycia: „Lepiej nie proś Mateusza o pomoc i tak ci jej nie udzieli. Przecież on widzi tylko koniec własnego nosa.”, „Dał ci spisać pracę domową? No coś ty, przecież on widzi tylko koniec własnego nosa. Sam chce spisywać, ale żeby dał komuś to nie ma szans.”
– Koniec świata – ten związek frazeologiczny ma dwa znaczenia. Pierwsze z nich oznacza bardzo odległe miejsce. Przykład: „Mikołaj mieszka w Laponii, to przecież prawie koniec świata.”. Drugim znaczeniem zaś jest zdarzenie nieprawdopodobne. Przykład zastosowania: „Nie spóźniłeś się dziś do pracy. To przecież koniec świata.”
– Na koniec świata – oznacza bardzo daleko. Przykład wystąpienia: „Kochanie, za tobą to poszłabym nawet i na koniec świata.”, „Anka poszłaby na koniec świata i jeszcze dalej, żeby tylko zdobyć ten lek dla swojej córki.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!