🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kopie – kruszyć o coś kopie

Kopia to broń utożsamiana ze średniowiecznym rycerzem, jest to broń drzewcowa, którą wojownik jadący konno umieszczał pod pachą i atakował przeciwnika, szarżując na niego w pełnym galopie.
Zwrot „kruszyć o coś kopie” nawiązuje do pojedynków rycerskich, na początku których kopie od razu ulegały zniszczeniu, to znaczy były kruszone. Kopia turniejowa miała grot tępo zakończony, ponieważ celem nie było zabicie przeciwnika, a jedynie zrzucenie go z konia. Czasem nawet kopię specjalnie nacinano, by łatwiej pękała. Z kolei kopia przeznaczona do bitwy była zakończona ostrym grotem i dawała jeźdźcowi ogromną siłę uderzenia. Jednak po wbiciu jej w zbroję wroga, zwykle łamała się, dlatego podczas szarży jeźdźcy często wracali po nowe kopie. Charakterystyczne były kopie husarskie używane w XVII wieku przez ciężką jazdę polską – bardzo długie i lekkie, zakończone proporcem.
Związek ten najczęściej jest używany w znaczeniu „spierać się, zawzięcie walczyć o coś lub w czyjejś obronie, nadmiernie się angażując”. Najczęściej używany jest w formie zaprzeczonej na przykład „nie warto kruszyć kopii”, „po co kruszyć kopie”; „nie będę o to kruszyć kopii”.
Przykłady użycia:
1. Nie będziemy kruszyć kopii o nazwę projektu, ważna jest jego treść.
2. Po co kruszyć kopie o coś, co jest oczywiste?!
3. Nie warto kruszyć kopii o błahostki, skupmy się na tym, co naprawdę ważne.
4. I o co kruszysz kopie? Czy to takie ważne, kto tydzień temu wynosił śmieci, a kto zmywał?
Inne frazeologizmy nawiązujące do kultury rycerskiej to między innymi „rzucić rękawicę”, „stawać w szranki”, „zdobyć ostrogi”, „podnieść przyłbicę”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!