🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Kopyta – móc zjeść konia z kopytami

Mamy bardzo dużo związków frazeologicznych, które zawierają w mowie wyraz „koń”. Między innymi, np.: zrobić kogoś w konia – zdobyć zaufanie i je wykorzystać, koń by się uśmiał- rzeczy błahe, zabawne, bezsensowne, czarny koń- pewny, ale tajemniczy wygrywający, ktoś, kto odnosi niespodziewany sukces czy końska dawka, czyli bardzo ciężka i duża dawka czegoś, np. lekarstwa.

To są dowody na to, że człowiek jest zżyty z naturą i zwierzętami. Aby wymyśleć jakiś konkretny związek frazeologiczny potrzeba, długiej obserwacji, aby to miało sens i symbolikę.

Ale skupmy się na naszym związku frazeologicznym „zjeść konia z kopytami”, wzięło się to z tego, że koń jest bardzo, dużym i masywnym zwierzęciem. Mówiąc, że zjadłabym konia z kopytami, twierdzimy, że jesteśmy bardzo głodni, możemy bardzo dużo zjeść. Odczuwamy olbrzymi głód, taki, że zjedli byśmy coś ogromnego.

Ten związek frazeologiczny jest do dzisiaj bardzo często używany oraz bardzo popularny. Możemy od wielu osób na co dzień, usłyszeć ten zwrot. Już pewnie kilka razy go słyszeliście, a może nawet sami używaliście. Ja przyznam, że używałam go już kilkukrotnie.

Przykłady tego związku frazeologicznego w mowie:
1. Jestem tak głodna, że zjadłabym konia z kopytami. Oznacza to, że dużo byśmy zjedli.
2. Zawsze po treningu na basenie, zjadłabym konia z kopytami. – Pływanie w wodzie powoduje, że robimy się bardzo głodni.
3. Ja w twoim wieku, jadłam konia z kopytami. – W tym zdaniu chodzi o to, że będąc w wieku kogoś, jadłeś więcej niż ta druga osoba.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!