Kopyto – ruszyć (rwać) z kopyta
Ruszyć z kopyta może koń, sarna… ale chyba nie człowiek! Związek frazeologiczny jak związek frazeologiczny, ciekawa nazwa, ale co właściwie oznacza? Czy „ruszanie z kopyta” może dotyczyć ludzi? W jakich przykładowych zdaniach prawidłowo używa się tego frazeologizmu?
Trochę o frazeologizmach
Najpierw krótkie przypomnienie, czym tak właściwie są związki frazeologiczne. Mogą pełnić funkcję synonimu w znaczeniu przenośnym. Jest to wyraz bliskoznaczny, który mimo wszystko nie jest dosłowny. Możemy spotkać je w postaci urozmaicenia dialogu, w którym naprawdę często się pojawiają. Pochodzą od biblii i mitologii, ale nie tylko. Niektóre z nich całkiem niedawno odnalazły swoje miejsce w kategorii frazeologizmów. W literaturze również bez trudu je znajdziemy- możemy spotkać się z nimi w opowiadaniach oraz książkach. Dobrze jest je znać, a z zapamiętaniem nie powinno być większych trudności…
Ruszyć z kopyta- znaczenie
Co mamy na myśli mówiąc o „ruszaniu z kopyta”? Oznacza to szybkie i nagłe działanie, lub też prędkie wyruszenie z danego miejsca. Co do porównania, kopyto jest bardzo trafne- koń może poruszać się z wielką prędkością, lub też niespodziewanie zacząć biec.
Przykłady prawidłowego zastosowania frazeologizmu „ruszyć z kopyta”
Często można spotkać się z przypadkiem, w którym związek frazeologiczny został nieprawidłowo użyty. Wynika to z zapamiętania błędnej definicji, lub też niepoznania jej w ogóle. Poniżej znajdują się przykłady, w których frazeologizm „ruszyć z kopyta” jest poprawnie wykorzystany.
Gdy Maciej dowiedział się o chorobie swojej siostry, natychmiast ruszył z kopyta do domu, aby się nią zaopiekować.
Nasza nauczycielka nie mogła przyjść na lekcje, więc ruszyliśmy z kopyta na spotkanie towarzyskie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!