🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Korzenie – zapuścić korzenie

Wyrażenie zapuścić korzenie odnosi się do kogoś lub czegoś zaniedbanego, nędznego, niechlujnego, zdziczałego, podupadłego, zapuszczonego. Osoba, która zapuściła korzenie może np. siedzieć cały czas w domu, unikać kontaktu z ludźmi lub zaniedbać się pod względem wyglądu. Rzecz, która zapuściła korzenie jest stara, nędzna, obskurna, podniszczona, długo nieruszana, w złym stanie. Ten związek frazeologiczny może odnosić się również do człowieka, który od dłuższego czasu jest bierny, zasiedziały, apatyczny, rzadko opuszcza swoje cztery kąty i nie podejmuje się żadnych aktywności. Można też powiedzieć, że osoba, która zapuściła gdzieś korzenie zadomowiła się tam, przywiązała do danego miejsca, osiedliła się.

Przykładowe zdania z zastosowaniem tego związku frazeologicznego:
1. Karolina zapuściła korzenie w swoim domu. Nikt jej nie widział od miesiąca, bo ona nigdzie nie wychodzi.
2. Wczoraj wyszłam ze szpitala po dwutygodniowej kontroli. Nie miałam żadnego zajęcia i tak mi się tam nudziło, że myślałam, że zapuszczę korzenie.
3. Przez pięć lat studiów przyzwyczaiłam się do życia we Wrocławiu i tutejszej okolicy, dlatego nie mam się zamiaru przeprowadzać się do rodzinnego miasta, bo zapuściłam tu korzenie.
4. Ona szykuje się do wyjścia tak długo, że ja zdążyłabym w tym czasie zapuścić korzenie. Malowanie, czesanie i ubieranie zajmują jej chyba całą wieczność.
5. Nie wychodzę z domu od trzech tygodni, więc jeśli w weekend nie wyciągniesz mnie na miasto to zapuszczę korzenie i totalnie zdziczeje.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!