Kot – biegać (latać) jak kot z pęcherzem
Związki frazeologiczne ze słowem „kot”
1. Biegać jak kot z pęcherzem – być bardzo nerwowym, nadpobudliwym; szybko i chaotycznie biegać, często bez zamierzonego celu.
Powyższy związek frazeologiczny wziął się z dawnej wiejskiej zabawy, podczas której do kociego ogona przywiązywano świński pęcherz pochodzący ze wcześniejszego uboju. Kot biegał wtedy chaotycznie, próbując pozbyć się przyczepionego pęcherza. Na szczęście obecnie nie jest praktykowany ten rodzaj „zabawy”.
Przykład użycia w zdaniu: Wczoraj Marta biegała po domu jak kot z pęcherzem. Nikt nie wiedział czego tak naprawdę szuka.
2. Mieć (dostać) kota na punkcie czegoś lub kogoś – interesować się czymś; być czymś zafascynowanym przesadnie; mieć obsesję na jakimś punkcie.
Przykład użycia w zdaniu: Marta ma kota na punkcie narciarstwa. Ogląda wszystkie zawody w telewizji i zna każdego zawodnika.
3. Kupić kota w worku – kupić coś w ciemno; zrobić nieprzemyślany wcześniej zakup.
Przykład użycia w zdaniu: Nasza Irenka kupiła tydzień temu prawdziwego kota w worku, a mianowicie nowe mieszkanie! Nie obejrzała go wcześniej dobrze, a tam zepsuta kanalizacja, nieszczelne okna i zagrzybiała piwnica!
4. Odwrócić kota ogonem – odwracać czyjąś uwagę; zmieniać temat; kłamać w danym temacie lub zrzucać na kogoś innego winę.
Przykład użycia w zdaniu: Przestań odwracać kota ogonem i spójrz prawdzie w oczy.
5. Tyle co kot napłakał – określenie na coś czego jest mało, niewiele; skromna, nikła ilość czegoś.
Przykład użycia w zdaniu: Babcia narzekała, że Martyna jadła u niej tyle co kot napłakał. Trzeba będzie z nią chyba pójść do dietetyka.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!