Kratka – w kratkę – nieregularnie
Określenie w kratę oznacza nie tylko wzór na ubraniach (np. koszuli, kurtce czy sukience). Jeśli coś jest w kratkę to znaczy również, że odbywa się bardzo nieregularnie, różnie, niestale, nieczęsto, niejednostajnie, chaotycznie, niesystematycznie oraz sporadycznie. Najczęściej używamy tego związku wyrazowego mówiąc w kontekście pogody, która jest zmienna i codziennie nas zaskakuje.
Przykładowe zdania z zastosowaniem tego związku frazeologicznego:
1. Karolina chodzi do szkoły w kratkę. Pojawia się jedynie trzy razy w tygodniu i często się spóźnia, dlatego nasza wychowawczyni będzie kontaktować się z jej rodzicami.
2. Mam w tym roku bierzmowanie, więc powinnam chodzić do kościoła w każdą niedzielę, jednak uczęszczam tam w kratkę.
3. Tomek boi się Pani od angielskiego, nie uczy się i nie chce dostać słabych ocenach, dlatego chodzi na lekcje w kratkę.
4. Pogoda w marcu jest w kratkę i w tym miesiącu nigdy nie wiem jak się ubrać. W jeden dzień pada śnieg lub deszcz i jest strasznie zimno, a w następny pojawia się słońce i jest bardzo ciepło, wiosennie.
5. Ostatnio mój humor jest w kratkę. W niektóre dni jestem bardzo radosna i chcę spotykać się ze znajomymi, a w inne jestem smutna, wolę nikogo nie widzieć i siedzieć sama w domu.
6. Moja frekwencja na lekcjach matematyki jest bardzo w kratkę. Pojawiam się najczęściej w poniedziałki i czwartki, a w piątki praktycznie nigdy mnie nie ma, bo nie chce mi się wstawać wcześnie rano.
7. Ostatnio zimą śnieg pojawia się w kratkę. W tym roku było go dużo, lecz rok temu praktycznie wcale nie padało, dlatego przez cały sezon nie poszliśmy na sanki.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!