Krótko – trzymać kogoś krótko
Wyraz ,,krótko” ma kilka różnych zastosowań w związkach frazeologicznych. Jednak, tym najbardziej znanym i najczęściej używanym jest ,,trzymać kogoś krótko”. Używa się go od długiego czasu, więc jest znany praktycznie każdemu. A co on w ogóle oznacza?
Ten związek frazeologiczny oznacza trzymanie kogoś w srogich zasadach, mienia nad kimś całkowitej kontroli i kontrolowania życia drugiej osoby. Nie jest to za miłe zjawisko, jednak często przynosi zadowalające wyniki. Najczęściej tego stwierdzenia używa się, kiedy widzi się, że rodzic nie pozwala dziecku na dużo rzeczy i jest dla niego surowy. Inni zastanawiają się wtedy, po co on tak robi. Robi on tak, dlatego, że chce dobrze wychować swoje dziecko, które nie będzie miało w przyszłości większych problemów z mobilizacją i posłuszeństwem. Może się to wydawać trochę dziwne i bezsensowne, jednak taka metoda jest jedną z lepszych. Oto kilka zdań z prawidłowym zastosowaniem tego związku frazeologicznego:
– ,,Od kiedy moi rodzice przyłapali mnie na paleniu papierosów, to trzymają mnie krótko, przez co nie mogę się spotykać z częścią znajomych i wychodzić sama na miasto.”
– ,,Kiedyś rodzice trzymali swoje dzieci krótko, dzięki czemu były one dobrze wychowane, a w dzisiejszych czasach mało który rodzic tak robi, przez co młodzież jest bardzo niewychowana.”
– ,,Postanowiłam, że dobrze wychowam swoje dziecko, więc trzymam je krótko, ale też pozwalam mu na niektóre rzeczy, dzięki czemu mamy dobre relacje i zaufanie do siebie.”
– ,,Moja mama jest alkoholiczką, więc to ja muszę ją trzymać krótko, aby nie piła tyle alkoholu, a nie ona mnie.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!