🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Krzyż – mieć z kimś (czymś) krzyż pański (Pański)

Polska polszczyzna zadziwia nas swoimi zagadnieniami oraz tajemnicami, które możemy na nowo odkrywać. Uważam, że jedną z najciekawszych dziedzin języka polskiego są związki frazeologiczne, które mają różnorakie pochodzenie. Kluczem do ich poznania jest znajomość ogólnego tłumaczenia, które nie jest skomplikowana, a może nam ułatwić pracę z tą dziedziną języka.
Co nazywamy związkiem frazeologicznym?
Związkiem frazeologicznym nazywamy utrwalone w języku połączenie wyrazów
o stałym i przenośnym znaczeniu.
W mojej pracy chciałbym się odnieść do znanego związku, który brzmi następująco: mieć z kimś krzyż pański. Sądzę, że każdy człowiek miał styczność z wyżej wymienionym wyrażeniem na etapie szkoły podstawowej czy też podczas wykonywania zwykłej pracy, przypadkiem albo słuchając radia. Potrzebną umiejętnością jest rozpoznawanie takich wyrażeń oraz ich umiejętne stosowanie. Frazeologizmy upiększają naszą wypowiedź i nadają jej specyficzny charakter.
Powyższym związkiem wyrazowym możemy określać zjawisko polegające na męczeniu się z kimś lub czymś, co nie daje nam spokoju i nie możemy w żaden sposób się go pozbyć. Każdy może tworzyć własne zdania z wykorzystaniem tego stwierdzenia, np.
-Janek ma krzyż pański z nauczycielką matematyki, ponieważ jest pytany podczas każdej lekcji.
-Nauczyciel ma krzyż pański z uczniami, gdyż przed zakończeniem roku szkolnego wszyscy chcą poprawić oceny z przedmiotu.
Reasumując, znajomość wyrażeń o charakterze frazeologicznym wzbogaca wartości naszej pracy. Frazeologizmy zapadają w pamięci odbiorcy i kształtują jego mowę oraz język.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!