Kura – bazgrać (pisać) jak kura pazurem
W polskich związkach frazeologicznych występuje kilka frazeologizmów ze słowem ,,kura” bądź ,,kurze”. Jednak, tym najbardziej znanym i najczęściej używanym jest ,,bazgrać, pisać jak kura pazurem”. Używa się go bardzo często, więc raczej każdy kojarzy to sformułowanie. A co one w ogóle oznacza?
Frazeologizm ten oznacza pisanie bardzo brzydko, tak, że nie można się rozczytać. Porównuje się to pismo do pisma kurzym pazurem, ponieważ, jeśli kura by pisała coś swoim pazurem, to nikt by się nie doczytał. Tak samo jest z jej śladami, też często są niedokładne i ciężkie do rozpoznania. Używa się tego frazeologizmu najczęściej w szkole lub domu, kiedy widzimy, że jakaś osoba pisze bardzo brzydko i niestarannie. Oto kilka przykładowych zdań z poprawnym użyciem tego sformułowania:
– ,,Alicja ze sprawdzianu dostała ocenę niedostateczną, ponieważ pani nie mogła się rozczytać z jej pisma, chociaż Alicja wcale nie pisze jak kura pazurem.”
– ,,Mikołaj musiał iść na dodatkowe lekcje z pisowni polskich liter i wyrazów, ponieważ jego pismo było tak okropne, że nawet sformułowanie, że bazgra jak kura pazurem nie oddawało okropieństwa tego pisma.”
– ,,Rodzice powiedzieli mi, że jeżeli nie przestanę pisać jak kura pazurem, to dostane szlaban na gry komputerowe, bo one tylko pogarszają moje pismo, więc musiałam zacząć pisać jakieś przypadkowe słowa, ponieważ nie wyobrażam sobie mojego życia bez komputera.”
– ,,Moja babcia wczoraj powiedziała mi, że za czasów jej młodości każdy musiał pisać piękne, proste litery, a jak ktoś pisał jak kura pazurem, to dostawał szlaban od rodziców i dodatkowe zadania w szkole.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!