🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Lamus – chować (odkładać, odłożyć, schować) coś do lamusa

Temat: Lamus – chować (odkładać, odłożyć, schować) coś do lamusa.

Lamus to w Polsce szlacheckiej budynek gospodarczy drewniany lub murowany służący do przechowywania cenniejszych przedmiotów np. zbroi, mebli, zboża, dokumentów. Budowano go przy dworach lub domach wiejskich. Jego wygląd świadczył o zamożności właściciela. Niekiedy był obiektem dość okazałym, jedno lub dwukondygnacyjnym, z podcieniem wspartym na kolumnach lub filarach czy gankami. Miał ozdobne formy architektoniczne. Wyraz “lamus” oznaczał więc pomieszczenie, mówiło się więc: “Stary zegar z kurantem został przeniesiony do lamusa”, czy “Przynieść z lamusa zbroję”.
z czasem znaczenie wyrazu “lamus” się zmodyfikowało i stało się synonimem składu starych, niepotrzebnych rzeczy.

lamus dziś – graciarnia rupieciarnia, schowek, komórka, magazynek, kanciapa, skład, pakamera.

Używamy zatem słowa “lamus” mówiąc np.
1. Strych u mojej babci to prawdziwy lamus.
2. Przeszukiwali lamusy w poszukiwaniu cennych rzecz

Mówimy więc: odkładać, schować, odłożyć, wrzucić, złożyć coś do lamusa, co oznacza odrzucenie czegoś jako przestarzałego, niepotrzebnego.

odejść do lamusa – określenie czegoś, co dawno zostało zapomniane np. telefon stacjonarny przechodzi do lamusa. Tu wyraz “lamus” nabiera znaczenia przenośnego. Tak jak również w przypadku, gdy mówimy o osobach zapomnianych przez świat np. wielu artystów przeszło do lamusa. Natomiast stwierdzenie: wyciągnąć kogoś z “lamusa” znaczy “przypomnieć sobie o nim” np. Po tylu latach ten malarz został wyciągnięty z lamusa.

Czy czas nie wprowadzi dalej idących zmian i wyraz “lamus” nabierze nowego znaczenia, nie wiemy. Jedno jest pewne – bez słowa “lamus” byłoby dziś trudno się obyć. Dlaczego? Bo przedmioty, które w nim gromadzimy, mogą się nam przecież jeszcze przydać. Taka jest ludzka natura.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!