🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Las – nauka nie poszła w las

Zacznijmy od tego, czym jest związek frazeologiczny.
Związek frazeologiczny to utarte połączenie wyrazów o stałym przekazie. Przekaz ten jest niezależny od znaczenia poszczególnych słów.
Co symbolizuje frazeologizm nauka nie poszła w las?
Wyżej przedstawiony idiom, definiuje osobę, która potrafi skorzystać ze zdobytego przez siebie doświadczenia. Korzysta z wiedzy i umiejętności osiągniętych w swoim życiu. Czas poświęcony na naukę nie został zmarnowany. Pamięta i wie jak używać swoich zdolności.
Poniżej przedstawię parę zdań, w których pokażę, jak używać tego frazeologizmu poprawnie:
1.
– Widzę, że korzystasz z rad, których ci udzieliłem. Ewidentnie moja nauka nie poszła w las!
2.
– Kiedyś uczyłam się jazdy na rowerze. Potem przez długi czas nie jeździłam, dlatego bałam się iść na tę przejażdżkę z wami. Na szczęście nauka nie idzie w las i wciąż pamiętam jak się pedałuje.

Jakie jest źródło tego frazeologizmu?
Geneza, dokładnie tego idiomu, nie jest znana, jednak posiadając ogólną wiedzę o pochodzeniu związków frazeologicznych, jesteśmy w stanie z dość dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić bądź oddalić dziedziny, z których ten idiom mógł się wywodzić. Na samym początku możemy wykluczyć, aby wziął on swój początek w mitologii, czy też Biblii, gdyż nie znajdujemy w nich takiej wzmianki. Najbardziej prawdopodobnym źródłem jest życie codzienne. Być może w dawnych czasach ktoś poszedł do lasu i już z niego nie wrócił, przez co stał się przez wszystkich zapomniany. A może po prostu w lesie łatwo się zgubić i zapomnieć, którą ścieżką się tam przyszło. Sytuacje te jednak są jest całkowitym przeciwieństwem idiomu nauka nie poszła w las.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!