Łatka – przyczepić (przypiąć, przypinać, przyszyć) komuś łatkę
„Łatka”, „łata” to zwykle fragment jakiegoś materiału, czy tkaniny, który służy jako zaklejenie, zaszycie, ukrycie, naprawienie jakiejś dziury, niedoskonałości, wady itp. Naszyta część zwykle odróżnia się od pozostałości przedmiotu, niekiedy dodaje mu urody, charakteru, a innym razem szpeci. Wyraz „łatka” odnalazł swoje miejsce nie tylko w miejscu niedoskonałości, na naprawianym przedmiocie, ale także w związku frazeologicznym brzmiącym – „przyczepić (przypiąć, przypinać, przyszyć) komuś łatkę”. W związkach frazeologicznych wyrazy zmieniają swe znaczenie i nie należy rozumieć ich dosłownie. Frazeologizm „przyczepić (przypiąć, przypinać, przyszyć) komuś łatkę” należy rozumieć w następujący sposób:
w złośliwy sposób przypisać komuś jakąś cechę
obwiniać kogoś
sprawić, że w związku z daną osobą są kojarzone pejoratywne cechy
W lepszym zrozumieniu znaczenia oraz użycia omawianego przeze mnie związku frazeologicznego pomoże zastosowanie go w kontekście kilku zdań. Warto zapamiętać poprawne znaczenie tegoż związku frazeologicznego, gdyż jest on powszechnie używany w prozie, poezji oraz w języku potocznym.
Oto przykładowe zdania z zastosowaniem wyrażenia frazeologicznego „przyczepić (przypiąć, przypinać, przyszyć) komuś łatkę”:
Marcin miał kilka żon i kilka rozwodów społeczeństwo przypięło mu łatkę bawidamka, a tymczasem to taki porządny człowiek.
W mojej byłej pracy ktoś ciągle kradł papier do ksero. Mnie o to posądzono, co nie jest prawdą. Nie słusznie przypięto mi łatkę złodzieja.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!