Łeb – biec (iść) łeb w łeb
Genialność i wyjątkowość przysłów polega na tym, że istnieje ich tak dużo, że właściwie w każdej życiowej sytuacji można ich używać. Trzeba tylko wiedzieć jak. Przecież niektóre związki frazeologiczne odnoszą się do matematyki (bajońskie sumy, astronomiczna liczba), inne pochodzą z Biblii (wieża Babel, hiobowa wieść), jeszcze inne odwołują się do postaci historycznych i dziejów świata na przestrzeni wieków (polegać na kimś jak na Zawiszy, pójść do Canossy) lub przyrody (rosnąć jak grzyby po deszczu, łaknąć jak kania dżdżu) i zwierząt (jedna jaskółka wiosny nie czyni, pokorne cielę dwie matki ssie). Ale sporą część stanowią takie frazeologizmy, które najzwyczajniej w świecie wsiąkły do naszego języka, i które pochodzą z ludzkiego życia. Takim przysłowiem jest „iść łeb w łeb”. Z pewnością gdzieś już słyszałeś, ale możliwe, że nie znasz znaczenia. Tutaj nie ma zbyt wiele filozofii: ten frazeologizm oznacza tyle, co być na równi z rywalem. Tego powiedzenia używamy, kiedy rywalizują ze sobą dwie osoby, a różnica między lepszym a gorszym praktycznie nic nie wynosi. Uwaga! Dopuszczalna, acz rzadziej używana jest wersja „biec łeb w łeb”.
Przykłady zastosowania:
– w sporcie, np. – Proszę Państwa, oni idą łeb w łeb, wszystko będzie się rozstrzygało na końcówce tego pasjonującego wyścigu o mistrzostwo świata! Co za emocje!
– w polityce, np. Obaj kandydaci na prezydenta idą łeb w łeb w sondażach. Trzeba jednak pamiętać o błędzie statystycznym.
– w konkursach, np. Dwaj pierwsi uczestnicy konkursu „Mistrz Wypracowań” idą łeb w łeb, ale tylko jeden wygra. Pytanie, który… 🙂
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!