🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Lekarstwo – ani na lekarstwo

Lekarstwa zazwyczaj przyjmuje się podczas choroby, aby wyzdrowieć lub zatrzymać rozwój choroby. Niewiele osób jednak wie, że istnieją dwa związki frazeologiczne z tym rzeczownikiem.

Związki frazeologiczne ze słowem lekarstwo i ich znaczenie:
– ani na lekarstwo – ani trochę, nic

Przykład wypowiedzi z tym związkiem frazeologicznym:
Dzieci bawiły się na podwórku u babci Katarzyny. Po długiej zabawie bardzo zgłodniały, więc poprosiły starszą kobietę o ciasto z jagodami. Niestety okazało się, że nie ma ani na lekarstwo owoców. Rodzeństwo musiało przebrać się i pod czujnym okiem rodziców zebrać dwa koszyki leśnych przysmaków. Po dwóch godzinach szukania i zrywania jagód Tomek i Anika wrócili z zamówieniem babci. Za ich wysiłek zostali nagrodzeni pysznymi wypiekami pani Kasi. Dzieci zmęczone i szczęśliwe spędziły wieczór na oglądaniu bajek i filmów z rodziną. Był to jeden z lepszych dni w roku.

– jak na lekarstwo – odrobinę, bardzo niewiele

Przykład wypowiedzi z tym związkiem frazeologicznym:
Karolina chciała sobie kupić nowy telefon. W tym celu pojechała z rodzicami do sklepu, aby móc obejrzeć różne modele. Sprzedawca okazał się bardzo miły i chętnie opowiadał wymagającej dziewczynce na wszystkie pytania. Miło zaskoczona nastolatka zwróciła swoją uwagę na szczególny produkt. Jednakże zapytawszy o pamięć, otrzymała niezbyt satysfakcjonującą ją odpowiedź. Okazało się, iż smartfon ma jej jak na lekarstwo. Karolina była smutna, gdyż to był jedyny telefon, który przypadł jej do gustu. Uprzejmy pracownik sklepu wskazał również podobne urządzenie z większą pamięcią.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!