🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Lekka – dać (dawać) coś lekką ręką

U innych ludzi bardzo sobie cenię hojność. Staram się obdarowywać tym, co mam innych. Posiadam pewne umiejętności, jak łatwość przyswajania języków i chętnie swoimi talentami obdarowuję innych. Działam w wolontariacie i uczę dzieci w wieku ośmiu i dziewięciu lat języka angielskiego. Myślę, że taka forma dzielenia się jest potrzebna. Przeciwieństwem takiego działania jest oddawanie czegoś lub rozdawanie lekką ręką. To tak jakby nie przywiązywać wagi do wartości rzeczy. Takie podejście odbiera temu znaczenie. Osoba, która „oddaje coś lekką ręką” nie zastanawia się nad tym, co robi. Działanie cechuje impulsywność, rozdawanie czegoś bez zwracania uwagi na konsekwencje. Często zdarza się to osobom, które przypadkowo się wzbogaciły. Bywa, że rozdają swój majątek bez zastanowienia i w krótkim czasie wracają do punktu wyjścia. Zachowanie takie może wynikać z fałszywego przekonania, że ma się nieskończone zasoby. Niestety, jeśli o nie nie dbamy – szybko tracimy nasze skarby. Tak samo się dzieje z talentami. Często zdarza się, że wydają się one wieczne, a tymczasem przypadek może sprawić, że je tracimy (np. w wyniku choroby lub innych zdarzeń losowych). Rozdawanie tego, co mamy lekką ręką uważam za nierozsądne.
Związek frazeologiczny pochodzi z obserwacji życia i oznacza, że ktoś nie tyle jest hojny, co lekkomyślny i oddaje coś bez zastanowienia, pochopnie. Kiedyś takie zachowanie cechowało naszych polskich szlachciców, którzy żyli w przekonaniu o posiadanym majątku i oddawali innymi co mieli lekką ręką wierząc, że skarbiec jest wciąż pełen.
Przykłady użycia związku frazeologicznego w zdaniu:
Oddałam mu lekką ręką ten cały majątek, który odziedziczyłam po matce.
To, co mam nie ma znaczenia – oddam mu to lekką ręką.
Lekką ręką rozdał cały swój majątek.
Talent swój trwonił, oddawał lekką ręką, co miał i został z niczym.
Frazeologizm jest bardzo chętnie używany, ale coraz mniej popularny. Martwi mnie, że młodzież nie dba o wartość języka, którym się komunikuje na co dzień. Widzę, że nasz słownik bardzo ubożeje, dlatego warto wplatać w nasze wypowiedzi ciekawe związki frazeologiczne. Dbajmy o język!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!