Linia – iść po linii najmniejszego oporu
Związek frazeologiczny „iść po linii najmniejszego oporu” najłatwiej można wyjaśnić, jako nie wysilanie się, wybieranie najłatwiejszego, jednakże nie najskuteczniejszego, sposobu działania. Jakże często nie chce nam się czegoś robić! Pojawia się wówczas myśl, by jak najmniej z siebie dać, zrobić coś, ale bez specjalnego wysiłku i straty energii. Takie podejście może w niektórych przypadkach się sprawdzić, ale z reguły prowadzi do pogorszenia jakości naszej pracy i tracimy na opinii wśród osób, które na nas liczą.
Problemem językowym, jaki wiąże się przy używaniu tego frazeologizmu polega na błędnym doborze słów. Wielu z nas używa go w sposób niepoprawny, ponieważ często mówimy: „iść po najmniejszej linii oporu”, zamiast „iść po linii najmniejszego oporu”. Trzeba zapamiętać tę poprawną formę, czyli „iść po linii najmniejszego oporu”, ponieważ zmieniamy poniekąd znaczenie. Jego prawidłowy zapis uzasadniony jest właśnie znaczeniem frazeologizmu oraz jego odpowiednią konstrukcją gramatyczną, w której słowo „najmniejszego” odnosi się do rzeczownika „oporu”. „Najmniejszego oporu” w tym kontekście to właśnie to, co pragniemy osiągnąć, dlatego te dwa słowa muszą być wzajemnie powiązane.
Przykłady zdań z podanym związkiem frazeologicznym:
Tomek zawsze idzie po linii najmniejszego oporu i stara się unikać wszystkich konfliktów w pracy.
Gdybyś nie szedł po linii najmniejszego oporu, osiągnąłbyś więcej.
Hanka lubi iść po linii najmniejszego oporu, dlatego nie waha się przed przepisywaniem prac domowych.
Skąd w naszym języku takie powiedzenie? Frazeologizm pochodzi najpewniej z życia codziennego. Porównanie lenistwa do chodzenia po linii o najmniejszym oporze było tu niezwykle trafne. To oczywiste, że gdy ktoś jest leniwy stara się robić jak najmniej, unika wysiłku i jakiegokolwiek działania, a zmuszony – robi tylko to, co konieczne.
Sądzę, że podane tutaj informacje mogą okazać się pomocne w rozumieniu tego związku frazeologicznego, a co za tym idzie będą istotną wskazówką na lekcjach języka polskiego i w życiu codziennym ubogacając nasz słownik. Ważne są także w życiu codziennym, bo warto mówić i pisać poprawnie. „Iść po linii najmniejszego oporu” – pamiętajmy, by mówić poprawnie!
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!