Linia – iść po linii najmniejszego oporu

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Linia – iść po linii najmniejszego oporu, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Związek frazeologiczny „iść po linii najmniejszego oporu” najłatwiej można wyjaśnić, jako nie wysilanie się, wybieranie najłatwiejszego, jednakże nie najskuteczniejszego, sposobu działania. Jakże często nie chce nam się czegoś robić! Pojawia się wówczas myśl, by jak najmniej z siebie dać, zrobić coś, ale bez specjalnego wysiłku i straty energii. Takie podejście może w niektórych przypadkach się sprawdzić, ale z reguły prowadzi do pogorszenia jakości naszej pracy i tracimy na opinii wśród osób, które na nas liczą.
Problemem językowym, jaki wiąże się przy używaniu tego frazeologizmu polega na błędnym doborze słów. Wielu z nas używa go w sposób niepoprawny, ponieważ często mówimy: „iść po najmniejszej linii oporu”, zamiast „iść po linii najmniejszego oporu”. Trzeba zapamiętać tę poprawną formę, czyli „iść po linii najmniejszego oporu”, ponieważ zmieniamy poniekąd znaczenie. Jego prawidłowy zapis uzasadniony jest właśnie znaczeniem frazeologizmu oraz jego odpowiednią konstrukcją gramatyczną, w której słowo „najmniejszego” odnosi się do rzeczownika „oporu”. „Najmniejszego oporu” w tym kontekści

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!