Lizać – palce lizać
Można powiedzieć, że tak naprawdę w dzisiejszych czasach związki frazeologiczne są wszędzie. Nie kończy się na tym, że spotykamy je w tekstach, a czasem nawet i książkach. Często mogą być wypowiedziane z naszych ust w codziennej rozmowie. Pełnią różne funkcje- od urozmaicenia dialogu, po bycie synonimem powtarzających się słów w zdaniach. Nie można jednak uznać ich za typowe wyrazy bliskoznaczne, ponieważ mają znaczenie przenośne, które mówi nam o sobie nie dosłownie, tak jakby oczywista treść ukryła się za zasłoną. Większość z nich ma dobre porównania do danych rzeczy, przez co łatwiej wywnioskować znaczenie związku frazeologicznego.
Palce lizać- frazeologizm
Co ma do przekazania nam ten związek frazeologiczny? Kiedy chcemy powiedzieć o czymś przepysznym, wyśmienitym lub smacznym, wyrażenie to może okazać się bardzo pomocne. Frazeologizm „palce lizać” najczęściej odnosi się do jedzenia- w końcu człowiek nie oblizuje się bez powodu. Jeśli chodzi o rozumienie tego frazeologizmu, to nawet bez poznania wcześniej definicji możemy zrozumieć, o co w nim chodzi.
Przykłady zastosowania związku frazeologicznego „palce lizać”:
1. Moja babcia piecze wyśmienite ciasta. Takie kruche i słodkie, naprawdę palce lizać!
2. Wczoraj odwiedziłam nową restaurację i bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Dania są przepyszne i starannie przygotowane, po prostu palce lizać!
3. Według mnie tutejsze jedzenie jest przepyszne. Wszystko mocno doprawione i bardzo apetyczne oraz smaczne, naprawdę palce lizać!
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!