Łokcie – urabiać się (urobić się) po łokcie (po pachy)
Jak wiadomo, bez pracy nie ma kołaczy. Czy jesteś księgowym, mechanikiem, rolnikiem, sprzątaczką, księgową, kierownikiem dużej firmy, szefową działu zarządzania, dziennikarką, nauczycielem czy może jeszcze uczniem lub studentem-z pewnością, Drogi Czytelniku, wiesz, że trzeba pracować, aby móc zapewnić sobie godne życie i zapewnić środki do zaspokojenia życiowych potrzeb. Czasami, już jako dziecko doskonale wiemy, czym byśmy chcieli zajmować się w przyszłości lub pomysły nachodzą nas dopiero później. Zdarza się, że zmieniamy zawód, przekwalifikowujemy się, aby móc spełniać swoje pasje i marzenia w innej, preferowanej przez nas profesji. Jednak pamiętajmy, że jeżeli praca nie sprawia nam chociaż odrobiny przyjemności, to jest dla nas nie tylko katorgą, ale przez nasze niechętnie podejście nie jesteśmy efektywnymi i dobrze zmotywowanymi pracownikami. Tracimy dawny zapał i chęci, a to może prowadzić nawet do wypalenia zawodowego i wcale nie chodzi mi o to, że jak odłożę podręcznik, bo jestem zmęczona nauką, to już ,,się wypaliłam”. Chwilowe zmęczenie zdarza się każdemu i jest zupełnie normalne, ale jeżeli zdarza się to często, warto pochylić się nad tym problemem. Nikt nie powinien też pracować ponad swoje siły, a jak z autopsji wiemy, różnie to w życiu bywa i nie wszystko możemy przecież przewidzieć. Pamiętajmy, że żadna praca, podejmowana, aby zapewnić rodzinie godne życie, nie hańbi, a powinna być powodem do szacunku. Powinniśmy doceniać to, co mamy-przecież na świecie są ludzie, którym brakuje w życiu wszystkiego…
Istnieje pewien związek frazeologiczny, który jest określeniem osoby bardzo ciężko pracującej, która bez reszty poświęca się wykonywaniu swoich obowiązków, często ponad własne siły, niejednokrotnie jest to praca bardzo wyczerpująca, a nawet ryzykowna dla zdrowia-mówimy wtedy, że ktoś urabia się po pachy (albo łokcie). Miejmy uznanie dla ludzi ciężkiej pracy, szanujmy ich wytrwałość i walkę o lepsze jutro…
Przykłady w zdaniach:
Mąż Heleny pracował jako górnik, urabiał się po łokcie, aby żona miała za co kupić dzieciom chleb i opłacić im wymarzone studia.
Odkąd pamiętam, tata przyjaciółki urabiał się po pachy, aby zapewnić jej i sześciorgu jej rodzeństwa godne życie.
Młody chłopak urabiał się w pracy po łokcie, byleby tylko zyskać uznanie starszych i doświadczonych współpracowników.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!