🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Lot – wysokich lotów

Ostatnio brałam dział w wielu konkursach literackich, które wymagały ode mnie ogromnej wiedzy i sprawności językowej. Były niewątpliwie wysokich lotów. Szczególnie miło wspominam konkurs organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk, który wymagał ode mnie napisania twórczego opowiadania inspirowanego twórczością noblistki. Bardzo dużo ambitnych osób napisało wspaniałe wypracowania. Każdy bardzo się starał, by jego opowiadanie było najlepsze.
Pisząc na ten temat przypomina mi się lot Ikara. Skończył się tragicznie, ale ten wysoki lot stał się symbolem młodzieńczych pragnień wzlatywania tam, gdzie nikt nie sięga.
W dzisiejszych czasach mówi się często o ludziach, których czyny są wysokich lotów – wyjątkowe, wielkie, niespotykane i niecodzienne. Taki człowiek jest odważny i nie boi się wykorzystywać swoich talentów. Rodzice często nam mówią, że powinniśmy się z takimi osobami spotykać i przyjaźnić, bo one są wartościowe. Zarażają swoim entuzjazmem i mogą na nas dobrze wpływać. Słyszymy też o literaturze wysokich lotów, czyli inspirującej, trudniejszej, ale też takiej, która wnosi dużo świeżości.
Związek frazeologiczny „wysokich lotów” oznacza, że coś (lub ktoś) jest wyjątkowo wartościowe, ale też nieprzeciętne i ambitne. Myślę, że wziął się z obserwacji życia codziennego. Porównałabym jego znaczenie do lotu ptaków. Te, które wzbijają się wyżej niż inne górują nad wszystkimi. Potrafią więcej, są odważniejsze, ale też mają większe skrzydła, a co za tym idzie i możliwości. Tak samo jest z ludźmi. Ci, którzy są bardziej utalentowani mogą wznieść się na wyższe poziomy wykształcenia, ale też swojego rozwoju duchowego lub społecznego.
Wyrazami bliskoznacznymi, które możemy używać synonimicznie do frazeologizmu są słowa: ambitny, na wysokim poziomie, intelektualny lub artystyczny, górnolotny, wartościowy oraz wyjątkowy – elitarny.
Oto przykłady zdań z użyciem omawianego frazeologizmu:
Poezja Mickiewicza jest wysokich lotów, ponieważ dociera do wyrafinowanych czytelników.
Rafał Kosik to dla dzisiejszej młodzieży pisarz wysokich lotów – on wie wszystko!
Czyny wysokich lotów muszą zadziwiać.
Czy ten człowiek potrafi stworzyć coś wysokich lotów?
Uważam, że ten frazeologizm powinien być częściej używany w języku potocznym, ponieważ ma bardzo pozytywny wydźwięk. Zachęca i zmusza do zastanowienia się nad ideą pracy nad sobą. Rozbudza pragnienie, by być takim jak ludzie wysokich lotów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!