Łyso – komuś zrobiło się łyso
Związek frazeologiczny „komuś zrobiło się łyso” oznacza, że komuś zrobiło się głupio, poczuł się zawstydzony, zażenowany swoim zachowaniem, ktoś zrozumiał, że jego zachowanie było niewłaściwe.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „komuś zrobiło się łyso”:
Może teraz podłożenie nauczycielowi na krzesło poduszki wydającej brzydkie dźwięki wydaje ci się świetnym żartem, ale kiedy minie parę lat i trochę wydoroślejesz, zrobi ci się łyso i będziesz żałował, że nie wykorzystałeś swojej młodości w jakiś bardziej produktywny sposób.
Zrobiło mi się łyso, kiedy dowiedziałam się, że lalka, o kradzież której oskarżyłam Katarzynę, przez cały czas znajdowała się na dnie mojej torby, ale przynajmniej nauczyło mnie to, by nie rzucać bezpodstawnych oskarżeń, a Kasia na szczęście wybaczyła mi i nadal chce się ze mną przyjaźnić.
Kiedy dowiedziałem się, że mężczyzna odwiedzający moją sąsiadkę Henrykę to nie jej kochanek, tylko dawno zaginiony brat, zrobiło mi się łyso, że wysłałem ich zrobione po kryjomu zdjęcia jej mężowi i prawie zniszczyłem ich małżeństwo.
Dlaczego tak głośno płakałeś, kiedy powiedziałam w sklepie, że nie kupimy kolorowych żelków, przecież wszyscy klienci pomyśleli, że masz nie pięć, tylko dwa lata, więc powinno ci być łyso.
Przepraszam, Patryku, za to, że rozpowiadałem oszczerstwa o twojej rodzinie, chociaż wcale cię nie znałem, a teraz, kiedy jesteśmy kumplami, jest mi łyso, bo okazałeś się naprawdę równym gościem, z głową na karku i zdolnym do poświęceń.
Udawałam, że zrobiło mi się łyso, kiedy lalka Zuzanna znalazła się w mojej torbie, ale w głębi duszy wiedziałam, że Kaśka naprawdę mi ją ukradła, a potem podłożyła z powrotem, żebym wyszła na szaloną i rzucającą oskarżenia na prawo i lewo.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!