Małpi – dostać małpiego rozumu
Świat ewoluował przez miliony lat. Ludzki mózg tworzył wiele wynalazków, co za każdym razem uznawano za sukces i postępowość. Kiedyś podróżowano wyłącznie pieszo, teraz do dyspozycji mamy rowery, samochody, pociągi, samoloty… Nie mówiąc już o tym, że kilkadziesiąt lat temu po raz pierwszy polecono w kosmos. Z tego możemy być dumni. Ale mam takie wrażenie, że relacje międzyludzkie, jeżeli się zmieniły, to i tak za mało. Często nie jesteśmy w stanie zrozumieć drugiego człowieka, nie akceptujemy pewnych zachowań, dyskryminujemy innych. Związek frazeologiczny, o którym zaraz opowiem, trochę żartobliwie odnosi się do czynności, które dla nas są niezrozumiałe. „Dostać małpiego rozumu” – co to znaczy? Myślę, że większość z Was choć raz widziała jakąś małą, niesforną małpkę w zoo. Zwykle te małe gatunki, gibkie, szybkie i zwinne, zachowują się, jakby oszalały. Skaczą na drzewa, robią dziwno-śmieszne miny, wariują. Rozum małpy to małpi rozum. W związku z tym cały frazeologizm oznacza tyle, co: „nagle zwariować, oszaleć, zacząć robić dziwne czynności, stracić kontrolę nad sobą, wygłupiać się, zachowywać się dziwnie i niezrozumiale dla innych”. Myślę, że przysłowiem o podobnym znaczeniu będzie „najeść się szaleju”.
Przykłady zastosowania:
1. – Czy ty dostałeś małpiego rozumu?! Siadaj na kanapie, ale już! Jak chcesz pofikać, to idź na podwórko, a nie niszczysz meble! – krzyknął zdenerwowany tata, a mój irytujący brat nagle spokorniał i stał się łagodny jak baranek.
2. Kapucynki w ogrodzie zoologicznym zachowywały się tak samo, jak mój brat: dostały małpiego rozumu. Chociaż małpki już mają małpi rozum… Cóż, przynajmniej na tym przykładzie widać, że człowiek i małpa pochodzą od tego samego przodka.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!