Manewr – mieć ograniczone (niewielkie, małe) pole manewru
Związek frazeologiczny „mieć ograniczone (niewielkie, małe) pole manewru” oznacza mieć ograniczone możliwości wyboru, nie być w stanie podjąć jakiegoś działania.
Antonimem tego wyrażenia jest „mieć szerokie pole manewru”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „mieć ograniczone (niewielkie, małe) pole manewru”:
Oddział żołnierzy, otoczony przez oddziały wroga miał ograniczone pole manewru, ale dzielnym szeregowym udało mu się wymknąć i dostać się do bazy, gdzie znaleźli bezpieczne schronienie.
Wybór bardzo wąskiej specjalizacji w moim zawodzie sprawił, że teraz mam ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o miejsce pracy, dlatego polecam wszystkim, którzy stoją teraz przed decyzją o wyborze profesji, żeby zastanowili się, czy ich specjalizacja zapewni im dobrze możliwości zatrudnienia.
W tej sytuacji mamy niewielkie pole manewru i chyba jedyne co możemy zrobić to ucieczka przez okna, zakładając, że nie jest zabite gwoździami.
Aleksander miał ograniczone pole manewru podczas wyboru mebli i dodatków, którymi urządzał nowe mieszkanie, ale pomimo niewielkiej ego budżetu i konieczności kupowania mebli z drugiej ręki, udało mu się wyremontować je naprawdę ładnie.
Grażyna ma małe pole manewru przy wyborze firmy kawy, jaką pija, ponieważ w jej osiedlowym sklepie można kupić tylko dwa rodzaje tego napoju, a ona nie lubi żadnego z nich.
Czasem może wydawać ci się, że masz ograniczone pole manewru, ale pamiętaj, że z nawet najtrudniejszej sytuacji zawsze jest jakieś wyjście, a po trudnych chwilach przychodzą te szczęśliwe.
Osoby pochodzące z biednych rodzin mają często ograniczone pole manewru w wyborze swojej drogi życiowej, a pewne ścieżki zawodowe i ułatwienia nie są im dostępne.
Zuzanna miała ograniczone pole manewru, dlatego nie podjęła żadnego działania i bezczynnie czekała, aż aresztuje ją policja.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!