Mańka – zażyć kogoś z mańki
W tym wypracowaniu postaram się w jak najlepszy i jak najbardziej zrozumiały sposób wytłumaczyć znaczenie związku frazeologicznego “zażyć kogoś z mańki”. Związek ten oznacza zaskoczyć kogoś, zdezorientować. Innymi synonimami dla tego związku frazeologicznego mogą być: sprytnie kogoś podejść, oszukać kogoś za pomocą podstępu, zwieść, użyć wobec kogoś podstępu, podejść kogoś podstępnie, wyprowadzić w pole, oszukać. Myślę, że w tym momencie mojego tłumaczenia większość osób powinno domyślić się co oznacza ten zwrot. “Zażyć z mańki” to zwrot obyczajowy pochodzący ze średniowiecznych zwyczajów rycerskich. W tamtych czasach zwrot ten oznaczał trudny do odciągnięcia cios zadany bronią trzymaną w lewej ręce, dlatego, że “mańka” w przestarzałym znaczeniu oznacza lewą rękę, a “mańkut”, oznacza człowieka używającego lewej ręki przy wykonywaniu czynności, do których inni ludzie używają zazwyczaj prawej ręki (ludzie praworęczni), czyli najzwyczajniejszym językiem “mańkut”, oznacza osobę leworęczną. Zdania z użyciem tego związku frazeologicznego:
Asia zażyła Krystiana z mańki, smarując jego klamkę w zieloną noc na obozie.
Dlaczego nie możesz jej po prostu przeprosić? – Zapytał Krystian Grzesia zażywając go z mańki.
Agnieszka w bardzo miły sposób zażyła swoją mamę z mańki przynosząc jej robione własnoręcznie przepyszne śniadanie do łóżka. Mamie bardzo ono smakowało i dzięki temu była w świetnym humorze przez cały dzień.
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego wypracowania. Mam nadzieję, że dobrze wytłumaczyłam znaczenie tego związku frazeologicznego.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!