Manna – manna z nieba
Ludzie to bardzo dziwne istoty. Niby wszystkie są takie same, mają taką samą budowę, takie same organy, ale gołym okiem widać, że każdy z nas jest wyjątkowy. Jeden ma blond, a inny ciemne włosy. Ktoś mówi po hiszpańsku, ktoś inny – po japońsku. Niscy i wysoki, jasnoskórzy i czarnoskórzy, pogodni i zasmuceni, energiczni i powolni. Na świecie jest tyle przeciwieństw… Pracowici i leniwi. Przysłowia też dotyczą różnych rzeczy, a to konkretnie pochodzi z Biblii. „Manna z nieba”. Kiedy Izraelici podróżowali w kierunku Kanaan (Ziemi Obiecanej), nie mieli zbyt wiele pokarmu. Bóg, widząc ich głód, któregoś wieczoru zesłał im przepiórki, a rano – mannę. Każdego dnia przez kolejne 40 lat wędrówki, aż do dotarcia do Ziemi Obiecanej Izraelici otrzymywali od Boga mannę. Samo słowo prawdopodobnie wywodzi się z języka hebrajskiego, z wyrażenia „man hu?”, czyli „co to jest?”. Według przekazu Biblii to pytanie zadali podróżnicy, gdy Bóg po raz pierwszy okazał swoją łaskawość. W dzisiejszym języku „manna z nieba” to coś, co przyszło niespodziewanie łatwo i bez większego wysiłku.
Czas na kilka przykładów zastosowania:
1. Niektórzy ludzie żyją z zasiłków, nie chcąc podjąć żadnej pracy. Lenie czekają na mannę z nieba, a tymczasem pracowitym się doskonale wiedzie. Wniosek z tego taki, że ciężka praca popłaca.
2. Znany dziennikarz sam udzielił wywiadu: „Nie czekałem nigdy na mannę z nieba, dyskutowałem, zaczepiałem ludzi na ulicy, pytałem o ich zdania, aż w końcu znalazłem się tu, gdzie jestem. To mój mały przepis na sukces.”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!