Manto – dostać manto
W polskim słowniku związków frazeologicznych występuje kilka frazeologizmów ze słowem ,,manto”. Jednak, tym najbardziej znanym i najczęściej używanym jest ,,dostać manto”. Używa się go dość często, więc raczej każdy go zna. A co on w ogóle oznacza?
Frazeologizm ten oznacza zostanie pobitym. Jednak zazwyczaj nie mówi się, że zostałem pobity, tylko że dostałem manto, ponieważ to lepiej brzmi. Stwierdzenie to używa się właśnie wtedy, kiedy ktoś zostanie pobity. Oto kilka zdań z poprawną formą użycia tego stwierdzenia:
– ,,Grzegorz, kilka dni temu dostał manto, ponieważ poszedł on do nocnego klubu, gdzie podrywał dziewczynę największego gangstera w Polsce, który, gdy to zobaczył, to bardzo się zdenerwował.”
– ,,Gdy byłam małym dzieckiem, to dostałam lekkie manto od swoich rodziców, ponieważ kopnęłam piłką w telewizor, a rodzice codziennie mówili mi, że nie mogę grać piłką w domu.”
– ,,Moja koleżanka, Marcelina, ma bardzo duże powodzenie wśród chłopaków, co przyczyniło się do tego, że pewnego dnia dwóch chłopaków pobiło się o nią, jednak jeden z tych chłopaków trenował boks, więc bardzo pobił swojego rywala, który, po dostaniu takiego manta trafił do szpitala i musiał mieć operację nosa, który podczas tej bijatyki został bardzo połamany.”
– ,,Jeszcze nigdy nie dostałam manta, ale to chyba dlatego, że jestem dziewczyną, więc żaden chłopak mnie nie chce pobić, ponieważ wyjdzie wtedy na niewychowanego chłopaka, który bije dziewczyny i żadna inna dziewczyna nie będzie chciała się z nim umówić.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!