Męski – ród męski
Męskie mogą być ubrania, buty, kolory, rowery i wiele innych rzeczy. Jednakże nie każdy wie o związku frazeologicznym z tym przymiotnikiem. Jest on dosyć prosty, ale niekiedy może sprawiać problemy. Nie każdy bowiem umie go dobrze używać i wplatać między słowami w wypowiedzi lub do pracy pisemnej.
Związek frazeologiczny ze słowem męski i jego znaczenie:
– ród męski – wszyscy ludzie płci męskiej, ogólnie mężczyźni,
Przykład zdania z tym związkiem frazeologicznym:
Ród męski jest silniejszy od kobiet. Spowodowane jest to tym, iż mamy inną budowę ciała. Zdarzają się jednak takie przypadki, że dziewczyna jest silniejsza od większości mężczyzn. Rzadko dzieje się coś takiego, ale nie jest to wkluczone. Płeć piękna może też być wytrzymała i nieugięta. Kobietom ciężej jest osiągnąć tak dobrą formę, aby dorównywać rodowi męskiemu. Ale los obdarzył nas niezliczonymi, innymi możliwościami. Potrafimy gotować, oglądać telewizję, rozmawiać z dzieckiem i sprawdzać co się dzieje w rodzinie. Mężczyźni umieją robić tylko jedną rzecz naraz, a i to czasami sprawia problem. Oznacza to, że każdy jest wspaniały na swój sposób i nie należy tego krytykować. Nikt nie jest idealny, ale większość się stara być na tyle dobrym, na ile mu pozwala natura ludzka. Wszyscy ludzie mają swoje wady i zalety.
Nie należy używać tego związku frazeologicznego zbyt często. Gdy używamy go, warto pamiętać o jego globalizującym znaczeniu. Trzeba się zastanowić nad użyciem tego, aby nie sprawić komuś przykrości, mimo że nic nie zrobił.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!