Mięta – czuć (poczuć) miętę do kogoś
Związek frazeologiczny „czuć (poczuć) miętę do kogoś” oznacza czuć do kogoś pociąg, mieć do kogoś skłonność o charakterze erotycznym, czuć do kogoś sympatię, podkochiwać się w kimś.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „czuć (poczuć) miętę do kogoś”:
1. Krzysztof już dawno wyjawił mi, że czuje miętę do Karoliny, a ja postanowiłem nie zdradzać mu, że ja też się w niej podkochuję.
2. Wiedziałam, że Ignacy czuje do mnie miętę, nie chciałam jednak być jego dziewczyną, dlatego starałam się go unikać i nie odpowiadałam na jego liczne wiadomości.
3. Marysia poczuła miętę do Hieronima – chłopaka, który gra na gitarze, jeździ konno i pięknie śpiewa, a ponadto jest najlepszym uczniem w szkole, ma wzorowe zachowanie i jest bardzo przystojny.
4. Nigdy nie sądziłam, że ktoś mógłby polubić mnie tak bardzo, żeby poczuć do mnie miętę, a mimo to ostatnio znalazłam pod drzwiami mojego domu ogromny bukiet czerwonych róż od anonimowego wielbiciela.
5. Jarosław czuł miętę do Heleny, pięknej kobiety, która niestety miała już męża, a Jarosława traktowała tylko jak przyjaciela.
6. Ostatnio zauważyłam, że mój brat poczuł miętę do mojej najlepszej przyjaciółki, ale kiedy go o to zapytałam, wyparł się wszystkiego.
7. Ostatnio cały czas się zakochuję i czuję miętę do prawie każdej napotkanej przeze mnie dziewczyny.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!