Mina – nadrabiać miną
W życiu każdemu z nas towarzyszy ogrom różnych emocji, które wyrażamy między innymi poprzez zachowanie, sposób mówienia, czy wyraz twarzy – miny. W związku z tym powstało kilka frazeologizmów, które zawierają w sobie wyraz 'mina’ i opisują konkretną mimikę twarzy lub jakieś emocjonalne zachowanie. Poniżej znajduje się lista właśnie takich związków frazeologicznych, razem z ich objaśnieniami i przykładowymi zdaniami z ich użyciem.
Nadrabiać miną – udawać coś, maskować wyrazem twarzy prawdziwy nastrój, pozorować coś sztucznym zachowaniem; „Aleksandra od rana bardzo źle się czuje, ale nadrabia miną przy gościach”.
Kwaśna/skwaszona mina – wyrażać twarzą niesmak, niezadowolenie, zły humor; „Coś się wydarzyło, że masz taką skwaszoną minę?”.
Marsowa mina – surowy, groźny wyraz twarzy lub niezadowolenie, zasępienie (pochodzi od rzymskiego boga wojny – Marsa); „Gdy wszedłem do gabinetu pana dyrektora, od razu zauważyłem, że ma on marsową minę”.
Robić dobrą minę do złej gry – udawać, że jest się z czegoś zadowolonym, nie dawać znać po sobie, że jest się rozczarowanym czymś; „Widziałam, jak moja najlepsza przyjaciółka robiła dobrą minę do złej gry i było mi niesamowicie przykro z tego powodu”.
Robić nadętą minę – reagować na coś w sposób lekceważący, pogardliwy; „Przykro mi, że moja wnuczka robi nadętą minę, gdy próbuję dać jej do zrozumienia, że nie lubię, gdy bałagani w mojej sypialni”.
Świętoszkowata mina – z pozoru niewinny wyraz twarzy, który maskuje zakłamanie, fałszywość; „Skręca mnie w środku, gdy widzę, jak moja siostra robi do mamy świętoszkowatą minę i zrzuca na mnie winę za jej występki”.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!