🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Miód – lgnąć do czegoś/ kogoś jak mucha do miodu

Związki frazeologiczne z wyrazem „miód”.

Pierwszy frazeologizm brzmi następująco: „lgnąć do czegoś/kogoś jak mucha do miodu”. Oznacza on, że ktoś czuje do kogoś sympatię, bardzo o kogoś zabiega. Przykładem zdania z jego wykorzystaniem może być: „Dzieci lgną do Kasi jak muchy do miodu, z każdym potrafi się dogadać. Jest najlepszą opiekunką na świecie, nie można się przy niej nudzić”.

Następny związek frazeologiczny to: „kraina mlekiem i miodem płynąca”. Mówi się tak o miejscu, w którym jest wszystkiego pod dostatkiem, wymarzone miejsce, w którym wszyscy żyją w dobrobycie. „Według mnie kraina mlekiem i miodem płynąca, to taka bez wojen, biedy i prześladowań” lub „Myślę, że Niebo jest krainą mlekiem i miodem płynącą” to zdania z użyciem wcześniej podanego związku.

Trzecim związkiem jest: „bez zachodu nie ma miodu”. Znaczy on, że aby dostać nagrodę, trzeba sobie na nią zasłużyć, zapracować. Przykładami zdań, w których go zastosuję, będą: „Przez cały tydzień uczyłem się na ten sprawdzian i dostałem szóstkę. Nie bez powodu babcia zawsze powtarzała, że bez zachodu nie ma miodu” oraz „Już po pierwszym tygodniu pracy w tej firmie dostałem wypłatę. W końcu bez zachodu nie ma miodu”.

Już ostatni frazeologizm to: „coś jest miodem na czyjeś serce”. Mówi się tak, gdy coś jest dla kogoś bardzo miłe, przyjemne. „Wiadomość o wygraniu na loterii była miodem na moje serce. Zdobyłam główną nagrodę o wartości dwudziestu tysięcy złotych” to przykład zdania z użyciem powyższego związku frazeologicznego.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!