Mops – nudzić się jak mops
Związek frazeologiczny „nudzić się jak mops” oznacza bardzo się nudzić. Wyrażenie to pochodzi od mopsów – psów, które zostały sprowadzone do Europy z Chin w XVI wieku i stały się ulubionymi psami arystokratów. Mopsy to psy niezdatne do polowań, dlatego też mogły całymi dniami się nudzić. Synonimami tego wyrażenia są: „gryźć ściany z nudów”, „niemiłosiernie się nudzić”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem frazeologizmu „nudzić się jak mops”:
Podczas poprzednich letnich wakacji bez przerwy padał deszcz i było tylko kilka słonecznych dni, dlatego mój syn nudził się w domu jak mops, skoro nie mógł wyjść na podwórko, żeby pobawić się z kolegami albo pograć w piłkę na boisku.
Kiedyś w soboty i niedziele nudziłem się jak mops, bo nie mogłem zapraszać do domu kolegów, a czytanie książek i oglądanie telewizji nigdy nie sprawiało mi przyjemności, ale teraz nie nudzę się prawie nigdy, odkąd rodzice kupili mi konsolę do gier.
Błagam, nie wysyłajcie mnie na ferie zimowe do babci, bo będę się nudził jak mops, przecież ona nawet nie ma telewizora, a w pobliżu jej osiedla nie ma żadnej górki, która nadawałaby się do zjeżdżania na sankach, więc nie mam pojęcia, co miałbym tam robić.
Hubert i Julka nudzili się w szkole jak mopsy, bo oboje umieli czytać, pisać, dodawać, odejmować, dzielić i mnożyć, jeszcze za nim poszli do pierwszej klasy, a wszystko, czego uczyli się w szkole wydawało im się dziecinnie łatwe.
Niestety, pracuję do późna, dlatego mój syn popołudnia spędza w szkolnej świetlicy, w której co prawda nudzi się jak mops, ale przynajmniej ma zapewnioną opiekę i czas, by odrobić lekcje.
Jako dziecko nigdy nie nudziłem się jak mops, bo mój starszy brat odznaczał się wyjątkową wyobraźnią i był autorem najwspanialszych zabaw, z których każda była niezwykłą przygodą i podróżą do świata dziecięcej fantazji.
Marlena nudzi się jak mops, odkąd jej najlepsza przyjaciółka wyjechała z miasta i nie ma już z kim chodzić na imprezy.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!