Most, Mosty – prosto z mostu
Most może łączyć miasta, umożliwiać spacer, podziwianie widoków i przejście nad zbiornikiem wody. To słowo wykorzystywane jest również do tworzenia związków frazeologicznych.
Przykładowe związki frazeologiczne ze słowem most i ich znaczenie:
– prosto z mostu – bez owijania w bawełnę; prosto, bez komplikacji; otwarcie,
Przykład zdania z tym związkiem frazeologicznym:
Nauczycielka powiedziała, że przestanie owijać w bawełnę po pewnej niezrozumiałej sytuacji. Nawet jeśli dany temat jest bardzo delikatny, a także, który trzeba poruszyć bez wzbudzania paniki, będzie mówiła prosto z mostu, gdyż dzieci dopowiadają sobie ukryty przekaz słów. Może to być bardzo przykre doświadczenie, ale uczniowie starają się być dobrej myśli. Pierwszy poruszonym tematem z nowym postanowienie były oceny. Młodzież zachowywała się po godzinie wychowawczej nieco inaczej niż zwykle. Jedni chowali się przed światem, drudzy obgadywali innych, a reszta chodziła dumna jak paw.
– palić za sobą mosty – robić coś bez możliwości odwrotu; zamykanie ,,drogi ucieczki’’ przed kimś; uniemożliwianie powrotu do czegoś, co było,
Przykład zdania z tym związkiem frazeologicznym:
Młody biznesmen chciał się szybko wzbogacić. Postanowił zaryzykować i wykupując upadający biznes, spalił za sobą mosty. Mimo tragicznego stanu interesu mężczyzna wrócił dawną świetność firmy. Poprzedni właściciel pragnął znowu posiadać dobrze rozwijającą się działalność. Milioner przyjął go na niezbyt oblegane stanowisko sprzątacza, aby ten zobaczył jak traktowani byli jego ludzie.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!