🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Mucha, Muchy – ginąć (padać) jak muchy

W języku polskim, jest bardzo dużo znanych związków frazeologicznych, zawierających słowo „mucha”. Na przykład: „poruszać się jak mucha w smole”. Oznacza to, że ktoś porusza się bardzo wolno, bądź robi coś bardzo ospale. Przykładowe zdania z podanym powyżej związkiem frazeologicznym mogą brzmieć tak: „Krzysiek się nie wyspał i poruszał się po szkole jak mucha w smole”, „Moja mama miała dzisiaj bardzo ciężki dzień w pracy, gdy wróciła do domu poruszała się jak mucha w smole”.
Kolejnym przykładem związku frazeologicznego ze słowem „mucha” jest przysłowie „muchy by nie skrzywdził”. Oznacza to, że osoba, o której mowa jest bardzo spokojna, dobra i łagodna. Taki człowiek nie mógłby swoim zachowaniem i postępowaniem nikogo urazić. Przykładowe zdania to: „Amelka muchy by nie skrzywdziła, jest bardzo spokojnym dzieckiem”, „Maciek, chociaż był chłopcem silnym i wysportowanym, muchy by nie skrzywdził!”.
Następnym godnym uwagi przykładem jest powiedzenie „mieć muchy w nosie” i zdecydowanie chodzi tutaj o humorystyczne, dosadne znaczenie związku frazeologicznego. Człowiek, gdy “ma muchy w nosie” zachowuje się bardzo nerwowo, jest zły na cały świat bez konkretnego powodu. Nie można się z nim porozumieć i trzeba przeczekać ten nieprzyjemny czas, gdyż nie mamy na niego wpływu. Przykłady: „Antek miał muchy w nosie, ponieważ dostał dziś jedynkę ze sprawdzianu z matematyki”, „Hania miała muchy w nosie, ponieważ mama kazała jej posprzątać w kuchni”.
„Mucha nie siada” to następny związek frazeologiczny do wyrazu „mucha”. Określa on rzecz, osobę nieskazitelną, piękną i wyjątkową. Jest to kolejny przykład związku, którego nie możemy absolutnie traktować dosłownie. Jako przykład użycia podam zdania: „Kasia wygląda w tej sukience tak, że mucha nie siada”, „Mój tata wystroił się tak, że mucha nie siada”.
Ostatnim, ale równie ciekawym przykładem związku frazeologicznego jest „padać jak muchy”. Oznacza to, że bardzo dużo osób np. umiera podczas wojen czy epidemii. W obecnej, trudnej sytuacji pokusiłabym się o przytoczenie następującego przykładu: „Ludzie podczas pandemii koronawirusa padają jak muchy”. Drugim, a zarazem ostatnim przykładem, który podam będzie: „Podczas II wojny światowej na polu bitwy, żołnierze padali jak muchy”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!