Mydło – wyjść na czymś jak Zabłocki na mydle
Cyprian Franciszek Zabłocki, bohater owego powiedzenia urodził się w 1792 roku, a zmarł w 1868 roku. Jego żona to Petronela Karolina Matylda de Proft. Był szlachcicem żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku. Istniał również jako polski ziemianin z Mazowsza., gdzie herbem szlacheckim, ze srebrną podkową i złotym krzyżem kawaleryjskim był Herb Łada. Cyprian Franciszek posiadał dwór w Rybnie koło Sochaczewa. Wsławił się oryginalnymi inwestycjami, które miały przynieść mu wielkie pieniądze, niewielkim kosztem. Zabłocki był człowiekiem przedsiębiorczym. Marzył o gigantycznej karierze, sporym majątku i niezwykłych inwestycjach
Od niego właśnie wzięło się powiedzenie „wyjść jak Zabłocki na mydle”. Według legendy Cyprian Franciszek Zabłocki zdecydował, że w łatwy sposób wzbogaci się na produkcji mydła w rodzinnym majątku w Rybnie. Miał zamiar korzystnie sprzedać je za granicą. Mydło, które wyprodukował miało być przetransportowane Wisłą do Gdańska, a stamtąd płynąć dalej statkiem. Aby zysk był większy, Cyprian Zabłocki postanowił oszukać celników pruskich. Tuż przed granicą z Prusami wyrzucił cały bagaż do wody. Skrzynie, do których schowano środek do mycia, miały być szczelnie zamknięte i połączone ze sobą. Płynąc barką, ciągnęli za sobą kufry, które, aby były niewidoczne ukryto pod powierzchnią wody w bezpiecznej odległości od oczu Prusów. Opłaty udało się uniknąć. Niestety, gdy w Gdańsku mieli wyciągnąć skrzynie, okazało się, że nie były one szczelnie zamknięte i całe mydło rozpuściło się w wodzie. Franciszek Zabłocki stracił swój majątek.
Stąd o takich najbardziej spektakularnych bankructwach i niepowodzeniach gospodarczych mówi się, że ktoś wyszedł „jak Zabłocki na mydle”.
Określenie to oznacza nie mniej nie więcej jak inne podobne związki frazeologiczne: „zamienił stryjek siekierkę na kijek” albo „chleb stracił, a bułki nie znalazł”.
Przykład zdania z tym przysłowiem:
Uważam, że jak będziesz więcej dokładał do interesu niż zyskiwał, to wyjdziesz na tym interesie jak Zabłocki na mydle
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!