🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Mysz – biedny jak mysz kościelna

Mysz jest takim słowem, które możemy spotkać w różnych związkach frazeologicznych. Kojarzy nam się ona przede wszystkim z takim niewielkim stworzonkiem. Poniżej zaprezentowane są związki frazeologiczne z tym właśnie wyrazem jak i poprawne użycie i znaczenie, gdyż nie zawsze mamy na myśli tego małego szkodnika:

– biedny jak mysz kościelna – mówi się tak o osobie bardzo biednej, która nie posiada dużo

W zdaniu:
Spójrzcie tylko na nią. Ta dopiero jest biedna jak mysz kościelna. Nawet nie stać jej na zakup czegokolwiek w sklepiku szkolnym.

-siedzieć cicho jak mysz pod miotłą – zachowywać się bardzo cicho, wręcz starać się pozostać w ukryciu, niezauważonym. Można tak też powiedzieć, kiedy ktoś jest zastraszony.

W zdaniu:
Jeżeli komukolwiek powiesz o naszej umowie, ja się dowiem, a wtedy twoi najbliżsi na tym ucierpią. Nie chciałbyś chyba stracić swojej córeczki? Taka przecież ładna z niej dziewczynka. Mam nadzieję, że się zrozumieliśmy. Masz siedzieć cicho jak mysz pod miotłą.

– bawić się jak kot z myszą – mówi się tak, kiedy osoba znęca się nad drugą

W zdaniu:
Spójrz tylko na jej brata. Już na pierwszy rzut oka widać, iż bawi się on jak kot z myszą. Ciekawe czy mówiła o tym swoim rodzicom. Powinni wiedzieć, co on jej wyprawia.

– pocić się jak mysz w połogu – pocić się. Przyczyną tego jest ogromne zdenerwowanie lub też po prostu wielkie emocje.

W zdaniu:
Rany, jeszcze pół godziny do egzaminu, a on już poci się jak mysz w połogu. Jak tak dalej pójdzie, to nie ma opcji, że zda na prawko.

– mysz się nie prześliźnie – mówi się tak, kiedy nikt niezauważony nie ma szans wydostać się z jakiegoś miejsca lub wejść na jego teren.

W zdaniu:
To więzienie jest tak dobrze strzeżone, że mysz się nie prześliźnie. Nie ma takiej opcji. Spójrz na te światła i liczne kamery umieszczone dosłownie wszędzie!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!