🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Nabić – nabić w butelkę

Wyrażenie „nabić kogoś w butelkę” oznacza oszukać kogoś, wprowadzić w błąd, wykiwać. Synonimami tego wyrażenia są: zrobić kogoś w balona, zrobić kogoś w jajo, zrobić kogoś w konia.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem związku frazeologicznego „nabić kogoś w butelkę”:
Moi szkolni koledzy bardzo szybko spostrzegli, że jestem wyjątkowo naiwny i wykorzystywali każdą nadarzającą się okazję, by nabić mnie w butelkę i uczynić ofiarą często prostackich i okrutnych żartów.
Stefan Żołdak nie jest głupi i nie da się nabić w butelkę, ale ten jego brat, który podobno jest bardzo łatwowierny, z pewnością nabierze się na nasz podstęp i wpuści nas na teren ich rezydencji, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy nasze przebrania i przećwiczymy przemowę, tak by brzmieć jak prawdziwi policjanci.
Ludzie na każdym kroku usiłują mnie oszukać, ale ja nie pozwalam nabić się w butelkę i szerokim łukiem omijam podejrzane pożyczki, szemrane oferty pracy i wykorzystujące luki w prawie przedsiębiorstwa.
Nie mogę uwierzyć, że dałem się nabić w butelkę tym dwóm urwisom, przecież wiedziałem, że dzisiaj pierwszy kwietnia, a mimo tego uwierzyłem Julkowi i Julce, kiedy wpadli do pokoju krzycząc, że pali się stodoła, w której zwykle trzymamy narzędzia ogrodowe.
Józku, lekcje w tym tygodniu wcale nie były odwołane z powodu choroby wszystkich nauczycieli, po prostu znowu dałeś się nabić w butelkę swoim kolegom z klasy, którzy jak zwykle zabawiają się twoim kosztem.
Nie próbuj mnie nabić w butelkę, dwadzieścia lat pracy w tajnych służbach wywiadowczych nauczyło mnie tyle o takich oszustwach i krętaczach jak ty, że w ułamku sekundy poznałbym się na każdej twojej taniej sztuczce.
Ernest zawsze opowiadał, jak w młodości dał się nabić w butelkę jednemu opryszkowie z sąsiedztwa i odtąd już do końca życia miał kłopoty z prawem, a wiele lat spędził w więzieniu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!