Nadstawiać – nadstawiać uszu
Związek frazeologiczny „nadstawiać uszu” oznacza uważnie się czemuś przysłuchiwać. Synonimem tego wyrażenia jest „wytężać słuch”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „nadstawiać uszu”:
Pani dyrektor rozmawiała z mamą Józefa w swoim gabinecie, którego ściany zdobiły nagrody i dyplomy zdobyte przez szkołę, a on siedząc na ławce na korytarzu, nadstawiał uszu, żeby usłyszeć chociaż kilka słów z ich dyskusji.
A teraz nadstawcie uważnie uszu, bo nie zamierzam dwa razy powtarzać czegoś tak oczywistego jak to, że ziemia, tak jak pozostałe planety, krąży wokół słońca po orbicie, a księżyc orbituje wokół ziemi, zawsze zwrócony do niej tą samą stroną.
Nadstawiłem uszu, kiedy siedząc w modnej kawiarni i siorbiąc czarną kawę, usłyszałam jak ktoś wypowiada moje imię i jak się okazało, były to moje koleżanki, które nie mając pojęcia o mojej obecności zaledwie kilka metrów od nich, obgadywały mnie podle, chichocząc i przytakując sobie nawzajem.
Dziki królik, kiedy usłyszy jakiś niepokojący go dźwięk dobiegający z oddali, nieruchomieje i nadstawia uszu, aby być gotowym do ucieczki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nadstawiłam uważnie uszu, starając się usłyszeć muzykę dobiegającą z odbywającego się na sąsiedniej ulicy festynu wiosennego, ale usłyszałam tylko gwar ludzkich rozmów, co sprawiło, że byłam jeszcze bardziej zdenerwowana na rodziców, że dali mi szlaban akurat w taki dzień.
Pankracy jest bardzo wścibski i lubi podsłuchiwać innych ludzi, dlatego zdenerwowani takim zachowaniem koledzy z pracy wmówili mu, że za każdym razem, kiedy nadstawia uszu, by usłyszeć czyjąś rozmowę, na czole pojawia mu się wielka ropiejąca krosta, i że jeśli będzie zbyt często pozwalał sobie na bycie ciekawskim, to wkrótce krosta pozostanie tam na zawsze i nie będzie się jej dało niczym usunąć.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!