Nagroda – nagroda pocieszenia
Uważam, że nagrody są cudowne! Zawsze uwielbiałam być nagradzana za swoją pracę. Największym moim osiągnięciem była wizyta w ministerstwie, kiedy otrzymałam pierwsze miejsce w konkursie o prawach dziecka. Miałam okazję zobaczyć jak wygląda Ministerstwo Spraw Zagranicznych i oglądać piękne ministerialne wnętrza. Nagrodą był wówczas tablet Samsung, byłam niesamowicie szczęśliwa. Myślę, że ten sukces zdopingował mnie do udziału w innych konkursach i miałam równie cudowne wyniki. Cały czas coś robię, dlatego docenienie mojego wysiłku przez innych jest ważne, napędza do jeszcze większej aktywności i nigdy nie mam dosyć. Nagradzanie innych weszło mi w krew, kiedy pracuję w wolontariacie z dziećmi lub na zbiórkach zuchów – zawsze pamiętam o miłym słowie i pochwale. Nagrody mogą być różne. Uważam, że za każdy wysiłek należy innych nagradzać, dlatego nagroda pocieszenia nie ma dla mnie negatywnego wydźwięku. Niektórzy uważają, że to nagroda z litości. Ja jestem przeciwnego zdania.
Frazeologizm „nagroda pocieszenia” wziął się prawdopodobnie z życia codziennego. Stanowi element wielu konkursów. Bez zauważenia każdego uczestnika, mała jest szansa, że ktoś ponownie wystartuje w konkursie. Słowo „pocieszenie” możemy rozumieć, jako dodanie komuś otuchy, wiary, by nie tracił zapału. Pocieszać można kogoś, kogo spotkała jakaś przykrość. Nagroda pocieszenia oznacza zatem niewielki upominek, który wprawdzie nie jest taki jak nagroda główna, ale świadczy o tym, że nagrodzony został zauważony.
Związek frazeologiczny jest bardzo często używany w naszym codziennym języku.
Przykłady użycia frazeologizmu:
Moim zdaniem nie powinieneś się smucić z powodu nagrody pocieszenia.
Nagroda pocieszenia to też wyróżnienie!
Na nagrodę zasługuje każdy, kto wkłada w swoją pracę serce i wszystkie osoby o niskiej samoocenie. Warto nagradzać wszelki wysiłek, nawet nagrodą pocieszenia.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!