Nauka – nauka nie poszła w las
W polskim słowniku związków frazeologicznych występuje kilka frazeologizmów ze słowem ,,nauka”. Jednak, tym najbardziej znanym i najczęściej używanym jest ,,nauka nie poszła w las”. Tego stwierdzenia używa się dość często, więc raczej każdy je zna. A co one w ogóle oznacza?
Frazeologizm ten oznacza, że nauka się nie zmarnowała, przyniosła jakieś efekty. Porównuje się to do pójścia w las, dlatego, że gdy się pójdzie w las, to można się zgubić. Stwierdzenie to używa się najczęściej wtedy, kiedy po długiej nauce ktoś coś osiągnął. Oto kilka przykładowych zdań z poprawnym użyciem tego frazeologizmu:
– ,,Przez ostatnie dwa lata mocno przygotowywałam się do tej matury, więc mam nadzieję, że ta nauka nie poszła w las i że dobrze ją napisałam tę maturę, ponieważ zależy mi na dobrych studiach i dobrej pracy.”
– ,,Moja koleżanka opowiadała mi ostatnio o tym, że jej codzienna nauka nie poszła w las, bo właśnie wygrała bardzo ważny konkurs, dzięki czemu będzie miała teraz przyznane stypendium, które pozwoli jej założyć własną firmę, o której zawsze marzyła.”
– ,,Moja babcia powiedziała mi, że nauka nigdy nie idzie w las, więc powinnam się uczyć, aby osiągnąć coś w życiu, jednak ja dobrze wiem, że to nieprawda, bo znam dużo osób, które w codziennym życiu nie wykorzystują tej nauki i wykonują zupełnie inny zawód, niż ten, w którym się kształcili.”
– ,,Kiedy pani nauczycielka na lekcji powiedziała, że nasza nauka nie pójdzie w las, to każdy ją wyśmiał, ponieważ każdy dobrze wie, że większość nauki szkolnej nie przyda się nam w późniejszym życiu.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!