Nic – nic sobie z kogoś (czegoś) nie robić
W polskim słowniku związków frazeologicznych występuje kilka frazeologizmów ze słowem ,,nic”. Jednak, tym najbardziej znanym i najczęściej używanym jest ,,nic sobie z kogoś lub czegoś nie robić”. Tego stwierdzenia używa się dość często, więc raczej każdy je zna. A co one w ogóle oznacza?
Frazeologizm ten oznacza, że ktoś się czymś w ogóle nie przejął, nic go to nie zainteresowało. Używa się go najczęściej wtedy, kiedy widzi się, że ktoś zrobił coś złego, jednak się w ogóle tym nie zainteresował i nie przejął. Jest to obojętne zachowanie, które najczęściej nie przynosi dobrych rezultatów. Oto kilka zdań z poprawnym użyciem tego frazeologizmu:
– ,,Po ostatnim incydencie Maćka, który miał miejsce u mnie w szkole, szkolne grono pedagogiczne nic sobie z tego nie zrobiło, więc Maciek nie ponosi teraz żadnych konsekwencji i myśli, że wszystko uszło mu na sucho.”
– ,,Moja mama powiedziała mi, że moje opuszczenie się w nauce nie pójdzie mi na sucho i powiedziała o tym mojemu ojczymowi, który jednak nic sobie z tego nie zrobił, więc moja mama próbuje teraz sama wytłumaczyć mi i pokazać, że powinnam się lepiej uczyć.”
– ,,Dziewczyna mojego brata to fałszywa osoba, która potrafi manipulować innymi, co przyczyniło się do tego, że jak mój brat nakrył ją na zdradzie, to go tak zmanipulowała, że on sobie teraz nic z tego nie robi i nadal myśli, że jest w świetnym związku.”
– ,,Kilka miesięcy temu moja babcia postanowiła, że nic nie zrobi sobie z tego, że dziadek zaczął dużo pić, jednak był to duży błąd, ponieważ trafił on teraz do szpitala, bo jego wątroba jest w bardzo złym stanie.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!